Slováci prichádzajú na chuť liečbe bolesti chrbta McKenzieho metódou

Pri bolestiach chrbta pomáha McKenzi metóda

foto: FNsP Žilina

Bolesťami chrbta, krku a končatín trpí množstvo ľudí. Jednou z možností ako pomôcť pri liečbe je unikátna McKenzie metóda, ktorá pomáha odhaliť a vyriešiť príčiny bolestí. Ide o mechanickú diagnostiku aj terapiu. Metóda sa používa už 30 rokov, pochádza z Nového Zélandu a jej autorom je Robin McKenzie.

Čo je McKenzieho metóda?

McKenzieho metóda je súbor cvikov a techník, ktoré podporujú regeneráciu a zotavenie chrbtice. Je efektívna najmä pri poruchách medzistavcovej platničky, kde výrazne skracuje dobu liečby.  Vyšetrenie je mimoriadne dôsledné a podrobné. Pacient vykonáva vybraný pohyb podľa presných doporučení terapeuta. Liečbu metódou McKenzie možno využiť aj pri blokovom postavení chrbtice, opotrebovaní kĺbov (artrózach) a podobne.

McKenzie, zdroj: internet                                                                | foto: internet

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline poskytuje vyšetrenie a terapiu certifikovaným McKenzie terapeutom na ambulantnom fyziatricko-rehabilitačnom oddelení.

Podľa slov vedúcej fyzioterapeutky oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie FNsP Žilina Aleny Rihalovej, ktorá je zároveň certifikovanou McKenzie terapeutkou, je metóda celosvetovo uznávaná a patrí medzi najlepšie vedecky podložené postupy v diagnostike a liečbe pohybového aparátu. „Ak napríklad príde pacient s bolesťou bedrového kĺbu, na základe špecifickej diagnostiky dokážeme určiť, či je problém skutočne v bedrovom kĺbe, chrbtici alebo je problém pravdepodobne v inom ako v pohybovom aparáte. V takomto prípade s pacientom v terapii nepokračujeme a odošleme ho na ďalšie vyšetrenia k inému odborníkovi, ktorý dokáže určiť príčiny jeho ťažkostí. Častokrát je však diagnostika natoľko presná, že nepotrebujeme vidieť ani snímok z magnetickej rezonancie či röntgenu,“ vysvetlila A. Rihalová s tým, že pacient sa tak môže vyhnúť röntgenovému žiareniu.

Ako to funguje?

McKenzie terapeut sleduje, ako sa mení intenzita bolesti pacienta pri určitých opakovaných pohyboch a polohách, na základe čoho vyberie jeden špecifický pohyb či polohu, ktorá pacientovi prináša úľavu alebo aj úplné odstránenie ťažkostí. „Liečbu stanovíme vždy individuálne, presne na mieru danému pacientovi. Mnohokrát je vidieť zlepšenie už v priebehu jednej terapie, čo je pre pacienta veľkou motiváciou v cvičení. Vďaka našej presnej inštruktáži si zároveň dokáže vo väčšine prípadov pomôcť už sám a nestáva sa tak závislým od terapeutov alebo niektorých rehabilitačných procedúr,“ doplnila A. Rihalová.

Na Slovensku je podľa Rihalovej momentálne len 22 certifikovaných McKenzie terapeutov.

FNSPZA.SK

Môže vás zaujímať

SNSĽP sa zaoberá problematikou segregácie na školách, najnovšie v obci Ostrovany