Jednou vetou

Slovákov trápi obezita, hygienici im v Bratislave bezplatne poradia

Ilustračné foto:

TASR

Hygienici po celom Slovensku poskytujú ľuďom v piatok bezplatné poradenstvo v oblasti prevencie obezity a nadváhy. Ide o 32 poradní zdravia v regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, hygienici sa takto pripájajú k oslave Svetového dňa zdravia (7.4.).

„Na Slovensku trpí nadváhou viac ako 36 percent a obezitou viac ako 25 percent populácie. Alarmujúco narastá aj počet detí a dospievajúcich s takýmto problémom,“ píše Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

S bratislavskými hygienikmi spolupracuje aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Pri regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave budú ľuďom bezplatne merať percentá telesného tuku, celkového cholesterolu, krvného tlaku a pulzu. Poradne hygienikov po celom Slovensku zase budú merať telesný tuk, vypočítajú BMI index, zmerajú hodnotu krvného tlaku, bazálny metabolizmus a ďalšie parametre.

Nadváha a obezita zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb, sú aj jednou z príčin cukrovky druhého typu, podieľajú sa na vzniku aterosklerózy, zvyšujú riziko vzniku nádorov, zaťažujú kĺby, spôsobujú psychické a ďalšie problémy. Neželanému nárastu hmotnosti sa dá podľa hygienikov predísť cez vyvážený príjem a výdaj energie a pravidelný pohyb.

„K základným pravidlám zdravej výživy patrí uprednostňovanie ovocia, zeleniny, jedál s vlákninou, celozrnného pečiva a obmedzenie alebo úplné vylúčenie údenín, vyprážaných, mastných a ťažkých jedál,“ píše Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podrobné informácie o čase a miestach, kde odborníci poradia, možno nájsť na weboch jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva i v prehľade na stránke Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru