Jednou vetou

Slovenské národné múzeum pokračuje v obnove Zámku Bojnice

Ilustračné foto

Foto: TASR

Modernizácia západného krídla hradu pokračuje bez obmedzení

Slovenské národné múzeum (SNM) aj napriek súčasnej pandémii koronavírusu pokračuje v prácach na zámku v Bojniciach. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vášáryová. Okrem toho múzeum financuje obnovu hradu Krásna Hôrka a Spišského hradu.

V prípade zámku v Bojniciach išlo pri prácach konkrétne o prekrývanie terasy stredného hradu a modernizácie západného krídla. Všetky práce boli v súlade s celoštátnymi pandemickými obmedzeniami a opatreniami zrealizovanými za prísnych bezpečnostných opatrení.

„V procese prekrytia terasy stredného hradu sme postupovali podľa schváleného projektu. Podarilo sa nám odstrániť dočasné drevené prestrešenie terasy, dotiahli sme presklenie vitríny, osvetlenia terasy, izolácie proti vode, výplne otvorov, úpravy povrchov. Žiaľ, k dokončeniu prác na prekrytí terasy stredného hradu je zo strany dodávateľa, ktorým je firma z Českej republiky, potrebné doviezť ľahkú membránovú konštrukciu prestrešenia terasy, čo vzhľadom na aktuálnu situáciu, uzatvorené hranice a núdzový stav na Slovensku zatiaľ nie je možné. Ďalšie práce sme preto až do skončenia núdzového stavu boli nútení pozastaviť,” uviedol Ján Papco, riaditeľ SNM – Múzea Bojnice.

Modernizácia západného krídla pokračuje bez obmedzení. V priebehu apríla boli odstránené vrstvy pôvodnej skladby terasy po nosnú konštrukciu, zrealizované boli nové vrstvy terasy vrátane tepelnej izolácie a kamennej dlažby, nové zábradlia terasy.

Z ďalších dokončených prác to bolo napríklad odstránenie podlahových vrstiev výstavných priestorov západného krídla, výmena okien, ošetrenie dverí, elektrické rozvody vrátane rozvodov slaboprúdu a podlahové vykurovanie.

SNM na zámku plánuje aj ďalšie práce. „Múzeum Bojnice má v tomto momente v štádiu realizačného projektu už pripravené napríklad komplexnú stavebnú obnovu kaplnky zámku, revitalizáciu zámockého parku, opravu budovy bývalej zámockej reštaurácie či komplexnú stavebnú obnovu časti mestského opevnenia Bojnice,“ dodal Panis.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru