Slovenskí a maďarskí rektori chcú zefektívniť spoluprácu

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Historicky prvé Slovensko-maďarské rektorské fórum sa uskutočnilo vo štvrtok na Prešovskej univerzite v Prešove. Zúčastnili sa ho predstavitelia slovenských a maďarských univerzít a vysokých škôl. Podujatie, ktorého cieľom je zefektívnenie a zlepšenie informovanosti z obidvoch vysokoškolských sektorov, bolo zavŕšené prijatím spoločného vyhlásenia.

Košičanovi hrozí za „kšefty“s cudzími autami až desaťročné väzenie

Predpoludním členovia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) samostatne rokovali o aktuálnych témach vysokého školstva, vedy a výskumu v nadväznosti na novelu vysokoškolského zákona a prijatie zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania.

SRK hodnotí prijatie týchto právnych noriem ako spustenie vysokoškolskej reformy bez zohľadnenia všetkých potrebných súvislostí. Rektorky a rektori naďalej trvajú na svojej požiadavke prijať nový zákon o vysokých školách, na príprave ktorého je SRK pripravená spolupracovať.

„Ministerstvo školstva je vždy pripravené na dialóg a v podstate ten dialóg prebieha, ale v tejto chvíli vlastne novelizácia školského zákona prebehla. Našou kľúčovou prioritou je uplatniť v praxi činnosť akreditačnej agentúry, ktorá vzniká a bude do konca roka 2019 paralelne bežať so súčasnou Akreditačnou komisiou. Znamená to, že sa vytvára nový systém akreditácie na Slovensku s podstatne väčším tímom odborníkov. Vzniká agentúra, ktorá bude samostatnou jednotkou a teda bude kladený veľký dôraz na kvalitu. Otázky študijných odborov sú aktuálnou témou, teda nanovo sa nastavuje priestor študijných odborov a ich konkrétnych opisov, čo sa dotkne každej univerzity v rámci Slovenska. Takže toto je kľúčový moment, nájsť ten konsenzus s rektorskou konferenciou, aby sa nič nasilu nepretláčalo, ale aby súhlasila a došlo k dohode,“ uviedol štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák.
Súčasťou programu bolo prijatie spoločného vyhlásenia SRK a Českej konferencie rektorov pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky.

Trom Poliakom spájaným s tragickou nehodou na Orave hrozia nové, vyššie tresty

„Prienik možnej spolupráce vidím najmä vo vytváraní alebo účasti na konzorciách, kde sú maďarské vysoké školy, pretože sú väčšie a možnože trošku lepšie dotované, pripravené dostať sa do siete európskych univerzít. To je teraz jedna výzva, ktorá je veľmi vážna aj pre slovenské vysoké školy,“ uviedol prezident Slovenskej rektorskej konferencie Marek Šmid.

Rovnako chcú spolupracovať i napríklad v rámci programu Horizont 2020 a Erasmus+, ako aj v budúcnosti v novom viacročnom finančnom rámci program Horizont Europe.

„Som presvedčený, že aj vďaka Slovensko-maďarskému rektorskému fóru sa v budúcnosti bude môcť zintenzívniť spolupráca vo výskume, vzdelávaní a vývoji našich vysokoškolských inštitúcií, vzdialených často len niekoľko desiatok kilometrov,“ uviedol rektor Prešovskej univerzity v Prešove Peter Kónya.

Chcem vedieť viac!

Na záver fóra došlo k prijatiu spoločného vyhlásenia Maďarskej rektorskej konferencie (MRK) a Slovenskej rektorskej konferencie. Slávnostne podpísal prezident SRK Marek Šmid a za Maďarskú rektorskú konferenciu (MRK) prezident János Józsa.

Program slovenských a maďarských rektorov bude pokračovať aj v piatok (12. 10.) V programe SRK je rokovanie s predsedníctvom Rady vysokých škôl SR a predsedníctvom Študentskej rady vysokých škôl k aktuálnemu dianiu vo vysokom školstve.

Môže vás zaujímať

Vallo sa rozhodol: Toto budú šéfovia kľúčových mestských podnikov v Bratislave