Jednou vetou

Slovensko má za sebou mrazivú noc a ráno, postupne sa bude otepľovať

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Slovensko má za sebou mrazivú noc a ráno. Miestami boli prekonané aj teplotné rekordy. Na západnom Slovensku do rána nasnežilo, na bratislavskej Kolibe to bolo okolo troch centimetrov snehu. Vo videu na sociálnej sieti o tom informuje meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Štefan Dlhoš s tým, že od nedele (2.12.) nastane v počasí zmena.

Na niektorých miestach východného Slovenska boli podľa Dlhoša prekonané teplotné rekordy minimálnej dennej teploty k 1. decembru. „Stalo sa tak napríklad v Podolínci či v Plavči nad Popradom, kde teplota poklesla na -18 stupňov Celzia. V Prešove sme zaznamenali -16 stupňov Celzia a rekord bol prekonaný aj v Kamenici nad Cirochou, kde minimálna teplota poklesla na -15 stupňov Celzia,“ priblížil meteorológ s tým, že na tejto stanici nebola snehová pokrývka, vyskytol sa tu tak holomráz.

Vallo zrejme bude mať väčšinu v zastupiteľstve, tvrdia poslanci

Najchladnejšie však bolo podľa jeho slov na stanici Vernár a Liptovská Teplička, kde minimum bolo na úrovni -19,1 stupňa Celzia. Od nedele (2.12.) očakáva SHMÚ zmenu v počasí. Podľa Dlhoša na Slovensko začne prúdiť teplejší a vlhší vzduch, čo znamená inverzný charakter počasia. Zrážky sa vyskytnú miestami, niekde vo forme sneženia alebo mrholenia.

„V pondelok (3.12.) očakávame, že do našej oblasti od západu postúpi teplý front. Zrážky sa vyskytnú na mnohých miestach, na západe bude len pršať. Na strednom a východnom Slovensku môže spočiatku aj snežiť, ale sneženie sa presunie postupne do vysokých horských polôh,“ spresnil Dlhoš. SHMÚ zároveň v najbližších dňoch varuje pred tvorbou poľadovice na cestách.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru