Jednou vetou

Slovensko na 60. veľtrhu cestovného ruchu v Bruseli zastupuje mesto Giraltovce

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Slovensko nie je na oficiálnom zozname krajín zúčastňujúcich sa na 60. ročníku Veľtrhu cestovného ruchu v Bruseli, ale krásy našej krajiny aj napriek tomu zastupujú dva stánky. Jeden patrí Belgičanovi Gerdimu Vanfleterenovi, ktorý dlhodobo podniká na Slovensku, ten druhý je výsledkom cezhraničnej európskej spolupráce medzi východoslovenským mestom Giraltovce a jeho družobným mestom Ustrzyki Dolne z Poľska.

Primátor Giraltoviec Ján Rubis v rozhovore pre TASR pripomenul, že toto mestečko má 4200 obyvateľov a do Bruselu sa dostalo v rámci programu EÚ Interreg 5 a vďaka cezhraničnej spolupráci s poľským mestom Ustrzyky Dolne z Podkarpatského vojvodstva.

„Snahou je prezentovať obe mestá a širšie regióny, ktorých sú súčasťou – u nás región Šariš a východoslovenský kraj, a Poliaci svoje Podkarpatie – na medzinárodných výstavách v rámci Európy,“ vysvetlil Rubis. Dodal, že obe mestá získali rozpočet pre účasť na dvoch výstavách cestovného ruchu. Pred dvoma týždňami sa zúčastnili na turistickej výstave v Osle a za druhú možnosť si vybrali Brusel, kde v dňoch 1.-4. februára prebieha tradičný Veľtrh cestovného ruchu.

Malý kúsok Slovenska na prestížnom podujatí

Primátor Giraltoviec spresnil, že stánok, o ktorý sa Slováci napoly delia s Poliakmi, chce účastníkom bruselského veľtrhu ponúknuť drevené kostolíky, východoslovenské pamiatky na zozname UNESCO, ale propaguje aj Tatry, kúpeľné mestá ako Bardejov, Levoča či Ružbachy a tiež poddukelský región. Upozornil, že v okrese Svidník je veľa pamiatok z prvej a druhej svetovej vojny, najznámejším z nich je ten na Dukle, pripomínajúci boje za oslobodenie Československa spod nemeckej okupácie.

Po prvom dni účasti na veľtrhu primátor Giraltoviec uviedol, že je spokojný s návštevnosťou stánku. Ľudia, ktorí sa pristavili, prejavili záujem cestovať na východ Európy do menej známych regiónov. „Sme pripravení ponúknuť im nové možnosti,“ uviedol Rubis a ocenil v tejto súvislosti, že sú otvorené medzinárodné letecké linky do Košíc a Popradu. „Snáď to prinesie turistov nielen do Tatier, ale aj do nášho regiónu a do Podkarpatia,“ vyjadril nádej.

„Malý kúsok Slovenska“ na prestížnom veľtrhu bol zásobený propagačnými materiálmi cez Prešovský samosprávny kraj, ktorý má v Bruseli svoju kanceláriu, s propagáciou drevených kostolov a východoslovenskej prírody pomohla Regionálna rozvojová agentúra Svidník a mesto Giraltovce si zabezpečilo vlastný propagačný materiál ponúkajúci možnosti ubytovania a kultúrno-spoločenského vyžitia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru