Snehová kalamita: Polícia vyzýva – tu zvážte cestu autom, majte dosť paliva aj tekutiny so sebou

Zima dala opäť o sebe vedieť a poriadne zaúradovala

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Polícia v Žilinskom kraji vyzýva vodičov, aby sa vzhľadom na avizované poveternostné podmienky na utorok (15.1.) nevydávali na cestu, pokiaľ to nie je nevyhnutné, alebo využili iný druh prepravy. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová.

aktualizované: 15. 1. 2019, 19.00

Situácia v pondelok večer bola podľa nej najviac komplikovaná na ceste I/11 medzi Žilinou a Čadcou. „Vytvárala sa poľadovica, ktorá spôsobila niekoľkohodinovú súvislú kolónu vozidiel. Policajti, pokiaľ to šlo, odstavovali nákladnú dopravu a rozpúšťali vzniknuté kolóny. Premávku komplikovali aj vzniknuté škodové udalosti v kolónach,“ uviedla Balogová s tým, že poveternostné podmienky na cestách v kraji boli obdobné, preto nebola možná obchádzková trasa.

Výpadky elektriny spôsobili problémy v H. Marikovej, v Papradne zatvorili školu

Upozornila, že polícia odporúča vodičom sledovať aktuálnu predpoveď počasia a nepodceňovať výstrahy. „Pokiaľ sa na cestu vyberiete, jazdite opatrne, pribaľte si do auta aj tekutiny, a najmä majte v nádrži dostatok pohonných látok,“ zdôraznila krajská policajná hovorkyňa.

Hasiči mali v pondelok ráno 11 výjazdov

Hasiči v Žilinskom kraji absolvovali v pondelok 11 výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím. Zasahovali pri odstraňovaní prekážok z vozoviek a pri odstraňovaní stromov spadnutých na elektrické vedenia a cesty. Informoval Marek Panák z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline.

Doplnil, že v Žilinskom okrese zasahovali hasiči pri dvoch udalostiach, v okrese Dolný Kubín zasahovali trikrát a v okrese Námestovo dvakrát. V okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice a Tvrdošín zasahovali hasiči raz.

Celkovo podľa neho zasahovalo 23 profesionálnych hasičov a 12 členov dobrovoľných hasičských zborov a nasadených bolo 11 kusov hasičskej techniky.

V okrese Martin na ceste I/18 je vyhlásený I. kalamitný stupeň

V okrese Martin na ceste I/18 je vyhlásený I. kalamitný stupeň. Horské priechody Donovaly a Šturec zostávajú pre sneženie uzavreté pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Cestári varujú aj pred tvorbou snehových jazykov na cestách v okolí Turčianskych Teplíc, na ceste I/66 Besník a v okolí Trstenej. Snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony sú potrebné na ceste II/558 Stakčín – Ulič, cestách III. triedy v obvode Stakčín a pre všetku dopravu na ceste II/584 Srdiečko – Bystrá.

Pre vozidlá nad desať metrov sú po celú zimnú sezónu uzavreté horské priechody Fačkov (úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom), Veľké Pole (cesta II/512 Oslany – Cerová), Šútovce (cesta III/1774). Horský priechod Skýcov (II/511) je uzavretý pre vozidlá nad 3,5 tony. Cesty II/549 v úseku Úhorná – Úhornianske sedlo – Krásnohorské Podhradie, v úseku Hrabušická Píla – Stratená (križovatka ciest I/67 a III/3227) a Herlianske sedlo (II/576) sú uzavreté pre všetku dopravu. Cesty sú v zime neudržiavané.

Mimoriadnu situáciu pre snehovú kalamitu vyhlásilo v Žilinskom kraji už 30 samospráv

V Žilinskom kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Podvysoká, Skalité, Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Zázrivá, Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Zákamenné, Novoť, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia okresného úradu bolo v pondelok (14.1.) spoločným menovateľom situácie v obciach najmä opätovné sneženie a padanie snehu zo striech. „V niektorých obciach bolo po spadnutí snehu zo striech na ceste okamžite meter snehu a cesta bola neprejazdná. V niektorých obciach zistili, že keď sa snažili sneh len odhŕňať a neodvážali ho, po opätovnom snežení ho už nebude kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. Komunikácie by mali byť priechodné minimálne pre jedno auto. Preto odstraňujú sneh, aby vytvorili miesta na vyhýbanie áut. Tak musia začať odvážať sneh aj tam, kde ho predchádzajúce dni neodvážali,“ vysvetlil Hollý.

Údržbu viac ako 80 kilometrov miestnych komunikácií v Dolnom Kubíne zabezpečuje túto zimu dokopy 23 pracovníkov Technických služieb. Z dolnokubínskych ulíc odstraňuje túto zimu sneh a ľad deväť strojov. Technické služby majú k dispozícii dva veľké cestné sypače, ktoré udržiavajú a posýpajú vozovku.

O časť komunikácií v Dolnom Kubíne sa stará aj Slovenská správa ciest a Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Ten na Orave odhrnul najviac snehu spomedzi všetkých regiónov kraja.

Oporný múr sa zrútil aj medzi rodinnými domami v Novom Meste

Podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) má byť v pondelok na severe Slovenska premenlivá až veľká oblačnosť, na viacerých miestach sneženie, snehové prehánky alebo aj trvalejšie sneženie.

„Miestami tvorba snehových jazykov a závejov. Veterno a na pocit chladno. Najvyššia denná teplota jeden až päť stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, Liptove mínus dva až jeden stupeň Celzia,“ uvádza SHMÚ.

Výstrahy podľa SHMÚ na pondelok 14. január 2019. zdroj foto: SHMÚ

Mimoriadnu situáciu vyhlásila obec Belá

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásila v pondelok ráno obec Belá v okrese Žilina. Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

V Žilinskom kraji je momentálne mimoriadna situácia v meste Čadca a v obciach Belá, Terchová a Lutiše v okrese Žilina a Klokočov a Olešná v okrese Čadca.

Územie Žilinského kraja zasiahlo prvý januárový týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Mimoriadnu situáciu v dôsledku snehovej kalamity vyhlásilo až 17 miest a obcí.

Na strednom Slovensku je bez elektriny zhruba 15-tisíc odberateľov

Premávku na ceste 1/11 zo Žiliny na Čadcu postupne obnovujú

Premávku na ceste 1/11 zo Žiliny v smere na Čadcu postupne obnovujú. Nákladné motorové vozidlá bude polícia púšťať po etapách, osobné bez obmedzení.

Čiastočne obnovená je aj premávka v smere na Českú republiku od Čadce. „Avšak treba rátať s obojsmernými kolónami nákladných motorových vozidiel. Naďalej platí výstraha na celom území Žilinského kraja pred silnou poľadovicou,“ informovalo v pondelok večer operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Smrti unikli o vlások?! Takto v Bratislave vyčíňal živel. Pozrite sa, čo napáchal

Po nočnom snežení je v Revúckom okrese v niektorých úsekoch čerstvý sneh

Po nočnom snežení zostal v niektorých úsekoch ciest Revúckeho okresu čerstvý sneh. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Najviac snehu, štyri až päť centimetrov, je podľa cestárov na severe okresu, kde sa vyskytuje na niektorých miestach cesty II/531 od sedla Dielik na hranici s okresom Rimavská Sobota po Muránsku Hutu na hranici s okresom Brezno.
Čerstvý sneh hrubý jeden centimeter je podľa SSC miestami tiež na ceste II/526 v smere od Rákošskej Bane po

Klenovec v Rimavskosobotskom okrese.

Cestári upozorňujú na silné sneženie na severe Slovenska

Na silné sneženie a zníženú dohľadnosť upozorňujú aktuálne cestári v okolí Ružomberka, Horelice, Liptovského Mikuláša, Čadce, Skalitého, Brodna, Svrčinovca, Martina, Liptovského Hrádku a Námestova. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Horský priechod Donovaly je pre sneženie naďalej uzavretý pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky. Horský priechod Šturec je už prejazdný bez obmedzenia.

Pre tvorbu snehových závejov a silný nárazový vietor je cesta III/3061 Štrba – Šuňava od 17.45 h uzavretá. Snehové jazyky sa vytvárajú na cestách v oblasti Turčianskych Teplíc, na ceste I/66 Besník a v okolí Trstenej.

Snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony sú potrebné na ceste II/558 Stakčín – Ulič, cestách III. triedy v obvode Stakčín a pre všetku dopravu na ceste II/584 Srdiečko – Bystrá.

Mimoriadna situácia je vo všetkých obciach okresov Námestovo,Čadca a K. N. Mesto

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásili v utorok okresné úrady v Námestove, Čadci, Kysuckom Novom Meste a platí vo všetkých obciach týchto okresov. V okrese Námestovo ide o 24 obcí, v okrese Čadca o 23 a v okrese Kysucké Nové Mesto o 14 obcí. V okrese Žilina je mimoriadna situácia v štyroch obciach, v okrese Dolný Kubín v troch, v okrese Martin tiež v troch a v okrese Ružomberok v jednej obci.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia žilinského okresného úradu sa naplnili predpovede o výdatnosti sneženia. „Situácia je zlá najmä v severnej časti Žilinského kraja. Pravdepodobne nasneží tých 30 centimetrov. Pribúdajú ďalšie obce s mimoriadnou situáciou na Kysuciach, v okresoch Námestovo, Ružomberok a Martin. Je to plošnejšie ako na začiatku roka, na väčšej ploche napadlo viac snehu,“ uviedol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Dievča si pri zrážke s lyžiarom zlomilo nohu, zasahoval vrtuľník

S príchodom tmy sa situácia na cestách opäť zhorší

Mimoriadne zlá situácia na cestách v tatranskom a podtatranskom regióne naďalej pretrváva, podľa riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Mariána Barillu je dokonca dramatickejšia, ako bola dopoludnia. „Cesty nám neustále zafúkava a silné sneženie a nárazový vietor prevláda už na väčšom území, ako to bolo ráno,“ uviedol s tým, že naďalej platí prvý situačný stupeň. Na niektorých miestach sa rýchlosť vetra pohybuje na úrovni 80 až 100 kilometrov za hodinu. Navyše na väčšine územia husto sneží, takže situácia je veľmi komplikovaná.

V utorok podvečer najviac sneží v Žilinskom kraji a na východe krajiny

V utorok po 17. h najviac sneží v Žilinskom kraji, na severe Banskobystrického kraja a na východe krajiny, kde intenzita sneženia presahuje 1 mm/h. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti. Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

„Predovšetkým v Žilinskom kraji a na hornom Spiši bude sneženie pretrvávať až do zajtrajšieho poludnia, opäť tak treba očakávať výraznejšiu snehovú nádielku,“ uviedol SHMÚ. Najmä na severe krajiny naďalej platia výstrahy pred snežením a vetrom na horách. Výstraha druhého stupňa pred snežením platí do stredy 16. januára pre okresy Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad, informuje o SHMÚ na svojom webe.

Môže vás zaujímať

Na bratislavskom Moste Lafranconi horel osobný automobil