Jednou vetou

Sokoliarstvo by sa mohlo stať súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO

Sokoliari Kráľa Svätopluka na DOD URPINER 2018

foto: aw

Slovensko sa stalo súčasťou 24-členného zoskupenia krajín, ktoré o zapísanie sokoliarstva do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO požiadali.

Sokoliarstvo by sa mohlo stať súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Agentúru o tom informovala vedúca oddelenia dokumentačného a informačného Centra pre tradičnú ľudovú kultúru Stanislava Tichá. Rozhodne o tom zasadnutie UNESCO 16. decembra 2021. Slovensko sa tak stalo súčasťou 24-členného zoskupenia krajín, ktoré o zapísanie sokoliarstva do zoznamu požiadali.

Šesť štátov, medzi ktorými je aj Slovensko, urobili v pondelok 30. marca prvý krok k rozšíreniu medzinárodnej nominácie s názvom Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva v UNESCO v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Za všetkým je tím odborníkov

Sekretariát v Paríži v súvislosti s mimoriadnou situáciou akceptoval podpisy spoločnej nominácie sj v elektronickom formáte. Za Slovensko nomináciu podpísal veľvyslanec a stály delegát pri UNESCO Igor Grexa. „Za vypracovaním nominácie za Slovenskú republiku stojí tím zložený z pracovníkov a pracovníčok Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, Ministerstva kultúry SR a v neposlednom rade komunita sokoliarov a sokoliarok zo Slovenskej republiky,“ napísala Tichá.

Pridajú sa aj ďalšie krajiny

V prípade úspešného zápisu bude medzinárodná nominácia doterajších 18 krajín z celého sveta, ku ktorej sa pridáva Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Poľsko i Slovensko, predstavovať najväčšiu nomináciu v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Nominácia podľa Tichej zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. „Poukazuje na to, že UNESCO Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003 podporuje spoločnú ochranu prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva presahujúcich jazykové a štátne hranice, čím podporuje dialóg a porozumenie,“ uviedla s tým, že zápis do Reprezentatívneho zoznamu UNESCO posilní spoluprácu všetkých zainteresovaných strán zapojených do ochrany sokoliarstva.

Medzivládny výbor Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO bude o zapísaní či nezapísaní prvku Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva rozhodovať na svojom 16. zasadnutí v decembri 2021.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru