Jednou vetou

Spišský hrad je v havarijnom stave, rezort kultúry žiada na sanáciu 5 mil. eur

Na snímke juhovýchodný pohľad na Spišský hrad

FOTO TASR - Oliver Ondráš

Časti Spišského hradu zapísaného v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva sú v havarijnom stave a hrozí im nenávratné poškodenie. Ministerstvo kultúry (MK) SR preto na ich sanáciu žiada od vlády 4,8 milióna eur. Materiál je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré ministerstvo zdôvodňuje naliehavým verejným záujmom a havarijným stavom.

Nebezpečné búrky: Meteorologička Miriam Jarošová radí, ako sa pred nimi chrániť

Najzložitejší stav je v Románskom paláci. „Pokiaľ sa nepristúpi k zabezpečeniu a hlavne navrhovanému prestrešeniu, musíme upozorňovať na to, že hrozí až deštrukcia,“ priblížila riaditeľka Slovenského národného múzea (SNM) – Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.

Situáciu podľa nej zhoršuje hlavne počasie, voda vymýva spojovaciu maltu medzi murivom. Podobná situácia je v západných palácoch.

„Základné východiskové práce zabezpečené sú, teraz je potrebné pristúpiť k sanácii architektúr,“ uviedla Novotná. Na hrade už zabezpečili inžinierske siete, majú aj projektovú dokumentáciu a stavebné povolenia. Práce by podľa Novotnej mali trvať tri roky.

Materiál ministerstva kultúry špecifikuje, že viac než polovica prostriedkov má smerovať na sanáciu Románskeho paláca, ďalších 2,2 milióna na rekonštrukciu západných palácov s kaplnkou.

Takmer 150.000 chce ministerstvo použiť na spevnenie plôch a nádvoria a ďalších 150.000 na sanáciu hradného brala. Ďalších takmer 600.000 mimo tohto rozpočtu by mala stáť aktualizácia projektovej dokumentácie.

Na nulovú eurobankovku čakali pred Bratislavským hradom už cez víkend

Rezort kultúry tiež upozorňuje, že sa môže zopakovať podobná situácia ako v 1994, keď padajúce bloky ohrozovali okolitú zástavbu v Spišskom Podhradí. Hrozí tiež samovoľné zrútenie niektorých častí. „Poruchy majú vzhľadom na svoje príčiny progresívny vývoj, ktorý sa samovoľne nezastaví,“ konštatuje ministerstvo.

Spišský hrad čiastočne rekonštruovali v 70. rokoch minulého storočia, od roku 1986, keď ho sprístupnili verejnosti, ho navštívilo niekoľko miliónov turistov. Od roku 1993 je na zozname UNESCO.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava