Jednou vetou

Správa ciest ŽSK chce upratať cesty po zimnej údržbe do konca apríla

Ilustračné foto

foto: TASR

Do konca apríla by mala Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) ukončiť jarné upratovanie ciest, ktoré sa začalo po zimnej údržbe v niektorých okresoch už v polovici marca. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

„Čistia sa mosty, odstavné plochy či odpočívadlá, upravujú sa krajnice ciest. Od nánosov posypového materiálu zo zimnej údržby sa čistia autobusové otočky v obciach, ale i križovatky či odvodňovacie zariadenia. Likvidujú sa opílené krovie a konáre stromov,“ uviedla hovorkyňa ŽSK.

Počet cestujúcich na bratislavskom letisku vzrástol v prvom štvrťroku o 9 %

Na niektorých úsekoch sa podľa nej dopĺňa zvislé dopravné značenie a opravujú sa výtlky, postupne sa začína i s veľkoplošnou opravou vozoviek. „Niekde sa pokračuje v prácach z minulého roka, inde sa začínajú nové opravy. Asfaltuje sa na ceste v obciach Divinka a Divina, v Žiline-Zástraní, ale aj medzi Terchovou a Hornou Tižinou. Nový asfaltový koberec pribudne na dvoch úsekoch medzi Makovom a Čadcou a v Čadci-Čadečke. Práce sa začínajú aj v Turci, kde sa bude opravovať cesta medzi obcami Háj – Čremošné a potom v obciach Benice – Ležiachov a Slovenské Pravno – Kaľamenová,“ doplnila Remencová.

„Na rozsiahlejšie opravy ciest a mostov bude ŽSK čerpať financie okrem vlastného rozpočtu a eurofondov aj z bezúročnej návratnej pôžičky od ministerstva financií. Vláda SR schválila návratnú pomoc pre ŽSK vo výške 15 miliónov eur,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK.

Správa ciest ŽSK spravuje takmer 1427 kilometrov ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov. Na objednávku Slovenskej správy ciest opravuje a čistí aj niektoré úseky ciest prvej triedy, uzavrela Remencová.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma