Jednou vetou

Stanica vo Zvolene prejde obnovou, ŽSR pripravujú podklady pre výber zhotoviteľa

Zvolen

Foto: pixabay.com

V štádiu zabezpečenia verejného obstarávania pre výber zhotoviteľa stavby, je aktuálne plánovaná rekonštrukcia hlavnej železničnej stanice vo Zvolene. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.

„Táto stavba je rozsiahla a tvorí ju viacero stavebných objektov,“ priblížila. Opravovať sa majú napríklad koľajiská a nástupištia, rekonštruovať izolácie podchodov, postaviť výťahy z podchodov k nástupištiam, obnoviť prijímacia budova i minerálny prameň pred vstupom na stanicu. Má sa tiež vybudovať internetové pripojenie, kamerový systém, rozšíriť informačné zariadenie, zrekonštruovať osvetlenie predstaničného priestoru. „K realizácii stavby sa pristúpi ihneď po úspešnom ukončení verejného obstarávania,“ dodala hovorkyňa.

Zvolenská nemocnica zakúpila zdravotnú techniku pre špecialistov za 20.000 eur

Čo nevidieť by sa mala obnoviť aj historická železničná stanica v neďalekom Sliači, kde sa pôvodne počítalo s výstavbou úplne novej stanice. „Na výpravnej budove železničnej stanice Sliač kúpele boli v roku 2017 zrealizované nevyhnutné opravy, pričom z dlhodobejšieho hľadiska sa ŽSR začali zaoberať optimalizáciou tejto budovy. Z toho dôvodu bolo najskôr spracované investičné zadanie na architektonicko-stavebný zámer v rozsahu dokumentácie územného rozhodnutia stavby „ŽST Sliač kúpele, výstavba novej prevádzkovej budovy“, ktorého zabezpečenie bolo zrušené pre potrebu jeho prepracovania v súlade s požiadavkami mesta Sliač. „Aktualizácia investičného zadania je v príprave. Nepôjde ale o vybudovanie novej výpravnej budovy, ale o jej rekonštrukciu,“ konštatovala Pavliková.

V bojnickej zoologickej záhrade plánujú vybudovať karanténne stanice pre veľké šelmy

Predmetom investičného zadania bude viacero stavebných objektov, medzi nimi bude nielen rekonštrukcia výpravnej budovy, ale aj spevnených plôch, prístupov, nástupíšť, elektrických zariadení a zariadení oznamovacej techniky, ďalej vybudovanie plynovej, vodovodnej a kanalizačnej prípojky. Výber zhotoviteľa projektovej dokumentácie sa uskutoční v roku 2019.

ŽSR vo svojom investičnom pláne na roky 2017-2019 počítajú s obnovou 25 staníc v celkovom rozpočte 8,6 milióna eur. Niektoré plánované investície sú už zrealizované, iné sú v súčasnosti v realizácii.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru