Jednou vetou

Stanica Žilina – Záriečie je pripravená niesť následky, ak sa preukáže jej vina

Divadelná sála S2 kultúrneho strediska Stanica Žilina - Záriečie pod Rondelom po nočnom požiari v Žiline 19. mája 2019

foto: TASR - Erika Ďurčová

Občianske združenie Truc sphérique, ktoré prevádzkuje Stanicu Žilina - Záriečie, kde došlo v nedeľu nadránom k požiaru, je pripravené niesť následky, ak vyšetrovanie preukáže jeho vinu. Uviedlo to v nedeľu vo vyhlásení na stránke Stanice Žilina - Záriečie na sociálnej sieti.

„Poškodený je Rondel, od rána je v Žiline vyhlásená mimoriadna situácia a kvôli neprejazdnému nadjazdu zasadá krízový štáb. Pripravte sa od pondelka (20.5.) na obmedzenia a zápchy, bude to trvať minimálne týždeň, kým sa zistí skutočné poškodenie. Dúfame, že to nebude také vážne, ako to vyzerá podľa prvých správ statikov. Veľmi nás to mrzí a v prípade, že vyšetrovanie ukáže naše zavinenie, budeme niesť následky,“ ozrejmilo občianske združenie na sociálnej sieti.

Rondel bude sčasti zatvorený, z jednej časti má byť závažne poškodený

Od rána prichádzajú do žilinského kultúrneho priestoru kolegovia z občianskeho združenia a ďalší ľudia a odstraňujú prvé následky. Veľa techniky zostalo nepoškodenej a dobrovoľníci ju prenášajú do S1 v podkroví.

„Akcie, ktoré zmestíme do S1, urobíme tam. Budeme mať otvorené aj v bare. Predstavenia festivalu Bábková Žilina, ktoré boli plánované v S2, sa vďaka podpore mesta Žilina presúvajú do Mestského divadla. Zatiaľ je to predčasné, ale robíme na tom, aby náš príbeh pod Rondlom pokračoval,“ dodali dobrovoľníci.

Žilina vyhlásila v súvislosti s požiarom mimoriadnu situáciu

Mimoriadnu situáciu vyhlásilo mesto Žilina v nedeľu o 9.00 h. Reagovalo tak na požiar, ktorý vznikol pred 1.30 h na železničnej zastávke Žilina – Záriečie a rozšíril sa na mostné teleso a piliere Rondla. Podľa nedeľných vyjadrení statikov došlo na Rondli k pomerne závažnému poškodeniu jednej jeho časti, či už oporných stĺpov alebo nosnej časti.

Škodu, ktorá vznikla následkom požiaru, predbežne vyčíslili na 213.000 eur. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci v súbehu so zločinom všeobecného ohrozenia. Motoristi a cestujúci sa budú musieť pre poškodenie dopravného uzla pripraviť na viacero dopravných obmedzení.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru