Jednou vetou

Stará Ľubovňa: Súčasťou novej expozície Ako sa staval hrad je aj 3D hologram

3D hologram gotického hradu, ktorý je súčasťou novej expozície stavebníctva 10. máj 2018

foto: TASR

Na Ľubovnianskom hrade nedávno slávnostne otvorili letnú turistickú sezónu, jednou z noviniek, ktorú si pre návštevníkov pripravili, je aj nová expozícia pod názvom Ako sa staval hrad.

„Obsahuje prierez stavebného vývoja hradu od tých prvých počiatkov, ako vlastne hrad vyzeral, čo ho tvorilo, či to boli drevozemné valy, palisády a postupné vytváranie rôznych múrov. Ale takisto sme chceli návštevníkom priblížiť tie najdôležitejšie remeslá, ktoré stáli za výstavbou, či už ide o tesárov, kamenárov, murárov, pálenie tehál a výrobu vápna,“ priblížil pre TASR kastelán hradu Jozef Balužinský.

Poslanci NR SR si odsúhlasili prieskum v nemocnici v bratislavskej Petržalke

Dodal, že to všetko boli procesy doposiaľ do veľkej miery zahalené rúškom tajomstva. Podľa neho dnes dokáže maltu namiešať každý, avšak kedysi to tak zďaleka nebolo. V minulosti ten, kto vytváral takéto zmesi, bol najväčší odborník, postup sa dedil z generácie na generáciu, bola to vážna vec a ľudia boli na svoju prácu patrične hrdí. „Môžeme povedať, že svoju robotu robili veľmi dobre, pretože hrad tu stojí už viac ako 700 rokov,“ zdôraznil kastelán.

Expozícia stavebníctva sa nachádza na najvyššom poschodí Renesančného paláca, ktorý je podľa Balužinského asi najväčšou ukážkou schopnosti stavebníctva v období renesancie na hrade Ľubovňa. „Ide o veľký komplex, ktorý ľudia možno z diaľky takto nevnímajú, ale práve vo vnútri si uvedomia, koľko materiálu, ľudského potu a umu bolo potrebných, aby takáto stavba mohla vôbec vzniknúť, tak práve sem sme sa rozhodli umiestniť túto expozíciu,“ dodáva.

Na Nitrianskom hrade sa začína letná turistická sezóna

Okrem toho je súčasťou Renesančného paláca aj 3D hologram, ktorý je azda najväčšou novinkou tejto letnej sezóny. „Ide o zhmotnenie, alebo virtuálne vyobrazenie gotického hradu. Bohužiaľ, tá najstaršia časť hradu je už viac-menej stratená a nedá sa prezentovať návštevníkom, tak preto sme sa rozhodli vytvoriť virtuálnu predstavu na základe rôznych štúdií a dokumentov, ako vlastne gotický hrad vyzeral. Návštevníci majú možnosť vidieť ako sa staval, ako vznikal, až po ten moment, keď ho vážne poškodil požiar. Ďalšie dostavby ho už pretvorili tak, že nie je možné vidieť tú jeho pôvodnú gotickú podobu,“ vysvetľuje Balužinský.

Práve preto sa rozhodli využiť na jeho prezentáciu najnovšie technológie, keďže podľa kastelána je ťažké inak opísať stavbu, ktorá už v podstate neexistuje. Je však dôležitou súčasťou hradu ako takého.

B. Štiavnica: V skanzene pribudnú nové prvky, múzeum chystá druhú etapu inovácie

Premietanie hologramu funguje vďaka štyrom premietacím kamerám, ktoré prehrávajú digitálnu nahrávku zo štyroch strán do jedného priestoru. „Tam, kde sa všetky štyri lúče prekryjú, vznikne ten 3D obraz,“ doplnil Balužinský.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru