Jednou vetou

Starosta Nového Mesta Kusý zabojuje opätovne o mandát

Starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto

foto: TASR

Parkovanie, rozvoj sociálnych služieb a pokračovanie v rozbehnutých rekonštrukciách a revitalizáciách. To sú oblasti, ktorým sa chce v nasledujúcom volebnom období venovať súčasný starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý. Ako nezávislý kandidát v utorok potvrdil, že v jesenných komunálnych voľbách chce obhájiť svoj post.

Jednou z jeho priorít je parkovanie. Samospráva má už v oblasti rezidenčného parkovania pripravený a schválený pilotný projekt v lokalite Tehelné pole. „V spolupráci s magistrátom chceme tento projekt rozbehnúť ešte koncom roka,“ poznamenal Kusý.

Líšková nebude kandidovať na primátorku Bratislavy, Mrva vyhral prieskum

V oblasti školstva zostáva prioritou dokončenie rekonštrukcií základných a materských škôl v pôsobnosti mestskej časti. Počas nasledujúcich štyroch rokov by sa k tomu malo pridať aj vybudovanie dvoch nových materských škôl a rozšírenie dvoch už existujúcich. S tým súvisí aj rekonštrukcia školských dvorov a športovísk. „Rozbehnutý máme projekt kompletnej rekonštrukcie Školak klubu na Hostinského sídlisku a športoviska na Pionierskej ulici pri škole na Sibírskej,“ doplnil Kusý.

Pokračovať chce aj v revitalizácii verejných parkov. K šiestim novým verejným priestranstvám v tomto volebnom období by mali pribudnúť ďalšie štyri. Plány sa týkajú lokality Filiálka s rozlohou 3.000 metrov štvorcových, ale tiež lokality Rozvodná-Vlárska, Bellova a areálu Kuchajda. Zároveň chce pokračovať v projektoch, ktoré vzhľadom na zmenu klímy pomáhajú lepšie hospodáriť s vodou. „Zatiaľ sme sa sústredili na parky, ktoré vedia dažďovú vodu zbierať a efektívne použiť na zavlažovanie, na základe inšpirácie z Brna chceme podporiť aj menšie projekty vo vnútroblokoch či pri školách,“ podotkol Kusý.

Takto hustne jedna z najrozsiahlejších častí hlavného mesta – Nové mesto

Rozširovať by sa mala aj ponuka sociálnych služieb. Napríklad nevyužitá schátraná budova pri parku Jama by sa mala prebudovať na zariadenie pre seniorov a bývalé osvetové centrum na Makovického má po rekonštrukcii slúžiť ako centrum krízovej intervencie. Okrem toho je v pláne aj vybudovanie centrálnej prevádzky EKO-podniku na pozemku na Zátiší, čo by malo byť pre samosprávu efektívnejšie. V súčasnosti funguje miestny podnik verejnoprospešných služieb v troch lokalitách, a to na Račianskej, Halašovej a v Zátiší.

V boji o kreslo novomestského starostu sa Kusý stretne s občianskym aktivistom a spoluzakladateľom Zelenej hliadky Matúšom Čupkom, ktorý svoju kandidatúru ako nezávislý ohlásil ešte vlani v máji. V auguste 2018 sa k nemu pridal obchodný riaditeľ Miroslav Kolesár, ktorý sa o priazeň voličov uchádza ako kandidát iniciatívy .TERAZ v spolupráci so Stranou moderného Slovenska.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma