Jednou vetou

Starostovia žiadajú zastavenie výrubu v lesoch v okolí Bratislavy

Ilustračná foto

foto: hlavne.sk

Starostovia bratislavských mestských častí Karlovej Vsi (Dana Čahojová), Devína (Ľubica Kolková) a Dúbravky (Martin Zaťovič) sa otvoreným listom obrátili na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS), ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka. Žiadajú zastaviť i masívnu ťažbu v lesoch v okolí Bratislavy.

Od ministerstva, pod ktoré patrí štátny podnik Lesy SR, chcú, aby zverejnilo v otázke plánovanej ťažby v prvom štvrťroku 2018 ťažbovú mapu. Podľa starostov je dôležité, aby sa verejnosť dozvedela, kde a kedy sa bude ťažiť drevo a v akom objeme. Rovnako žiadajú zverejnenie programu starostlivosti o lesy, najmä časti, v ktorej je uvedený popis porastov a plán hospodárskych opatrení o ne.

„Štátny podnik Lesy SR by mal úplne vylúčiť ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách. Dôležité je ponechať na dožitie esteticky a ekologicky cenné jedince drevín, najmä staršie a mohutné jedince duba a ostatných domácich listnatých stromov,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Iniciatíva k podpore rekreačnej funkcie lesov

Starostka Devína Ľubica Kolková poukázala na to, že program starostlivosti o lesy v okolí Bratislavy nedostatočne zohľadňuje ich rekreačný význam a ekologickú hodnotu. „Aby mohli plniť tieto funkcie, je okrem iného podstatné, aby v lesoch boli pestované stanovištne pôvodné druhy drevín a nie rovnoveké monokultúry nepôvodných stromov na plantážach, čo sa, žiaľ, ešte stále deje najmä v lužných lesoch pri Dunaji,“ ozrejmila Kolková.

Podľa dúbravského starostu Martina Zaťoviča mieri iniciatíva k podpore rekreačnej funkcie lesov i rozumného a prírode blízkemu hospodáreniu v lesoch na území Bratislavského kraja. „Zasielame preto dotknutým ministerstvám návrh na obnovu Bratislavského lesného parku na pozemkoch vo vlastníctve štátu, s uvedením konkrétnych možností, ktoré podporuje odborná aj občianska verejnosť,“ upozornil Zaťovič.

Tri mestské časti žiadajú tiež zmeny v značení plánovaného výrubu stromov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru