Jednou vetou

Ste osamelý a nemáte sa s kým porozprávať? Prichádza vnučka Janka

Takto vyzerá profesionálna vnučka Janka v praxi

foto: vnučka.sk

Osamelí ľudia nemusia byť sami. Vaše dni už nebudú smutné a všedné, pomôcť vám môže hoci aj telefonát s blízkou osobou. Presne takou je vnučka Janka. Za všetkým je dobrý nápad a chuť pomáhať.

Janka je profesionálnou vnučkou a navštevuje viacerých dôchodcov

Sociálny projekt vnucka.sk vytvára náhradu pre osamelých seniorov, ktorí buď rodinu nemajú alebo býva ďaleko. Projekt vznikol vlani a jeho autorkou je Janka Danišová z Bánoviec nad Bebravou.  „Bolo to pri varení guľášu v lete 2016“ odpovedala profesionálna vnučka Janka na otázku Hlavne.sk, ako sa k tejto práci dostala. „K mojej babke chodieval na záhradu osamelý dedko Tibor, ktorý jej vytvoril  najkrajšiu záhradku široko-ďaleko. A mne bol celé dva roky ako vlastný dedko, často sme sa rozprávali o živote“. Keď potom neskôr umrel, v Janke akoby sa niečo zlomilo a povedala si, že chce urobiť niečo pre seniorov, čo by im uľahčilo a spríjemnilo život. Momentálne vnučka Janka navštevuje 10-15 adoptovaných seniorov.

Takto sa Janka stretáva s osamelými dôchodcami

Ako vyzerá ich spoločne strávený čas? „Mám jednu babičku, ktorá sa zaujíma o umenie. Tento týždeň sa preto chystáme na výstavu obrazov“. Niekedy  príde s programom vnučka Janka, inokedy zase adoptovaná babička. „Často sa pýtam mojich babičiek, aké majú sny, čo ešte nezažili a chceli by. Ak by som to vedela a bolo by to v mojich možnostiach tak by som im to rada splnila.“ Oslovili sme aj jednu z jej adoptovaných babičiek, pani Martu z Bánoviec nad Bebravou. Na vnučku Janku nedá dopustiť. „Otvorila srdce tým, ktorí sú najzraniteľnejší“. Tým, že je s nimi, v nich vytvorila pocit istoty a sebavedomia.

Profesionálna vnučka Janka a jej „adoptovaný dedko“ | foto: vnucka.sk

Vnučka Janka je zatiaľ jediná na Slovensku

V dnešnom  modernom svete existujú rôzne formy, ako nebyť sám. Spriaznenú dušu si môžete dokonca aj vytvoriť. Asi pred dvoma rokmi sa na trhu objavila slovenská aplikácia My Soulmate, ktorá je ideálna pre každého, kto sa cíti osamelý. Jednoducho si ju stiahnete, vyplníte, vyberiete fotku a meno pre spriaznenú dušu a potom už len čakáte na prvú správu. Apka je dostupná v anglickom aj slovenskom jazyku.

                        aplikácia pre osamelých, zdroj: startitup

 

V japonskom mestečku Awadži zase napríklad vymysleli virtuálnu babičku, ktorá sa osamelým „dušiam“prihovára z obrazovky. Porozpráva sa s vami, poradí, presne tak, ako všetky ostatné babičky. Akurát nepohladí!

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma