Jednou vetou

Stovky hasičov v Banskej Bystrici zápolia na svetovom šampionáte, je prvý raz v SR

Pretekári v disciplíne Výstup do 4. podlažia cvičnej veže počas Majstrovstiev sveta v hasičskom športe 2018 na Štadióne SNP na Štiavničkách v Banskej Bystrici 12. septembra 2018

foto: TASR

Majstrovstvá sveta v hasičskom športe, ktoré sa historicky po prvý raz konajú na Slovensku, odštartovali v stredu na štadióne Štiavničky v Banskej Bystrici.

Na XIV. majstrovstvách sveta mužov a V. majstrovstvách sveta žien v hasičskom športe o najcennejšie kovy bojujú stovky športovcov z radov profesionálnych a dobrovoľných hasičov z takmer 20 krajín sveta. Informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V meste pod Urpínom zápolia okrem slovenských hasičov aj ich kolegovia z Azerbajdžanu, Bieloruska, Bulharska, Česka, Estónska, Chorvátska, Kazachstanu, Lotyšska, Mongolska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Ruska, Senegalu, Talianska, Ukrajiny či Uzbekistanu.

Hasičské majstrovstvá sveta privítajú vyše 250 športovcov z 20 krajín

„Športovci a športovkyne sa tak, ako každý rok, predstavia v štyroch základných disciplínach hasičského športu. Svoje sily si zmerajú v behu na 100 metrov s prekážkami, vo výstupe do štvrtého nadzemného podlažia cvičnej veže, v prípade žien ide o výstup do druhého podlažia, v štafete na 4×100 metrov s prekážkami a v disciplíne požiarny útok,“ priblížila Farkasová. Dejiskom významnej súťaže svetového charakteru je vlaňajšie Európske mesto športu.

„Takmer každý chlapec aspoň raz zatúžil stať sa hasičom. Je to prospešná práca hodná obdivu, pri ktorej bol zachránený nejeden ľudský život. Veľmi ma teší, že prvým slovenským mestom, ktoré je dejiskom Majstrovstiev sveta v hasičskom športe, je práve Banská Bystrica. Všetkým držím palce a verím, že súťažiacich príde podporiť čo najviac divákov,“ konštatoval banskobystrický primátor Ján Nosko.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne