Jednou vetou

Stovky stredoškolákov protestovali na zastupiteľstve proti rušeniu tried

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Zhruba 300 študentov a učiteľov z košickej Obchodnej akadémie (OA) Polárna a michalovského Gymnázia Ľudovíta Štúra protestovalo na pondelkovom zasadnutí Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) proti rušeniu tried žiakov prvého ročníka v budúcom školskom roku.

Rozhodnutie o počte prvákov pre tieto školy zo strany KSK označili zástupcovia oboch škôl za fakticky likvidačné a prijaté bez náležitej diskusie, zároveň žiadali o ich prehodnotenie.

V Starom Smokovci skiareál v súčasnosti byť nemôže, tvrdí developer

OA Polárna v Košiciach dostala pre budúci rok nulový počet žiakov pre prvákov, hoci žiadala 60. Gymnázium Ľudovíta Štúra v Michalovciach dostalo pre štvorročné štúdium na budúci rok len 30 prvákov, tento rok ich prijalo 61.

Predseda KSK Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) v súvislosti s kritikou určovania maximálneho počtu budúcich prvákov pripustil nedostatok komunikácie zo strany Úradu KSK. Vysvetľoval to pritom časovým tlakom spôsobeným ministerstvom školstva.

„Áno, kraj neodkomunikoval so všetkými školami dostatočne tieto čísla, ja to priznávam, avšak dodávam, že s vyše sto školami za dva – tri týždne ani nebolo možné a v našich silách rokovať a odkomunikovať to, čo v minulosti bolo bežné,“ povedal.

Zmena daných počtov žiakov zo strany kraja podľa neho už nie je možná. V januári bude kraj v zmysle zákona ešte rokovať s ministerstvom školstva.

KSK koncom novembra rozdelil počty prvákov na jednotlivé stredné školy v školskom roku 2019/2020. Podľa vyhlášky rezortu školstva je celkový počet 6468 miest, školy pritom žiadali spolu o 2303 viac.

Mesto prijalo pre silné mrazy ďalšie opatrenia pre bezdomovcov

„Najjednoduchšie by bolo, ak by sme všetkým školám sekli počty o 20 percent, avšak ten problém, že máme veľa ekonomicky neefektívnych škôl, by sa nevyriešil. Ak chceme smerovať ku kvalitnému vzdelávaniu, treba nám menej škôl, ktoré budú mať dostatok financií na kvalitné vybavenie a kvalitné vzdelávanie,“ povedal Trnka novinárom.

Limitovanie počtu prvákov sa podľa neho nerodilo ľahko, vyplýva však z dlhodobo neriešeného problému fungovania stredných škôl v kraji.

Postup vedenia KSK pri určovaní počtu prvákov na budúci rok kritizovali viacerí opoziční poslanci, najmä zo strany Smer-SD.

Niektorí koaliční poslanci naopak poukázali na to, že s podporou tejto vládnej strany bola prijatá legislatíva, podľa ktorej počty žiakov v prvých ročníkoch už neschvaľuje krajské zastupiteľstvo, ale rozhodnutie vydáva predseda samosprávneho kraja.

Poslanci umožnili zástupcom a študentom oboch protestujúcich stredných škôl na zasadnutí vystúpiť. „Neodôvodnený útlm prvého ročníka v čase rastúcich požiadaviek trhu práce a rastúceho záujmu o štúdium na našej škole považujeme za účelovú skrytú racionalizáciu školy bez adekvátneho systémového pohľadu, riadneho prerokovania aj v zastupiteľstve KSK a, samozrejme, aj samotného prerokovania s dotknutou školou a jej samosprávnymi orgánmi,“ uviedol riaditeľ OA Polárna Peter Ivan.

Bratislava: Pri Eurovea 2 postupujeme podľa pravidiel, deklaruje developer

Zásadný nesúhlas s rozhodnutím KSK vyjadril za Gymnázium Ľudovíta Štúra v Michalovciach zástupca riaditeľky školy Róbert Pirč.

„Pre našu školu je rozhodnutie zriaďovateľa v podstate likvidačné. Podľa nás bolo dané bez akejkoľvek analýzy, diskusie, takpovediac od zeleného stolu,“ uviedol. Poukázal tiež na to, že konkurenčné gymnázium v Michalovciach dostalo pre budúcich prvákov až 150 miest.

Krajský parlament napokon na návrh poslanca Miloša Ihnáta (nez.) prijal uznesenie, ktorým žiada predsedu KSK o rokovania s ministerstvom školstva vo veci prehodnotenia prideľovania počtu žiakov na stredných školách.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru