Jednou vetou

Súčasťou Zámockých hier zvolenských sú festivalové telegramy pouličných umelcov

Zvolenský zámok

zdroj: TASR

Sprievodným podujatím 46. ročníka medzinárodného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské (ZHZ) sú aj tzv. festivalové telegramy. Sú to krátke pouličné performancie mladých začínajúcich umelcov a profesionálnych hercov Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT), ktorými vytvárajú festivalovú atmosféru a pozývajú ľudí na návštevu predstavení.

Prvý takýto „telegram“ mali možnosť návštevníci mesta a festivalu zažiť počas otvorenia festivalu 7. júna. Ďalšie performancie budú v ďalších festivalových dňoch na trase DJGT –  Zvolenský zámok. „Naši návštevníci ich určite neprehliadnu. Herci sa pohybujú po meste v nápaditých kostýmoch, na chodúľoch i na voze, s prúdom slov i s prúdom ohňa reflektujú tému inscenácie aktuálneho dňa,“ uviedla pre TASR dramaturgička DJGT Uršuľa Turčanová. Ako upozornila, ľudia môžu všetky takéto aktivity festivalu fotiť.

„Fotografie návštevníkov, ktoré budú vyhotovené počas festivalových podujatí a zverejnené na Facebooku alebo Instagrame s hashtagom #zamockehryzvolenske, budú na záver festivalu zaradené do žrebovania o divadelné ceny,“ dodala.

Osivo Zvolen malo vlani zisk 238.952 eur pri obrate viac ako 12,75 milióna eur

Všetky vystúpenia si budú môcť diváci pozrieť aj počas špeciálneho večera Zámocká slávnosť 21. júna o 21.00 h na nádvorí zámku. Zámocký galavečer zrekapituluje to najlepšie z tohtoročného festivalového diania, z bohatej histórie zámockého festivalu, ako aj zo 70-ročnej histórie zvolenského divadla. Atraktívne prepájanie minulosti a súčasnosti uzavrie oslavy jubilejnej sezóny DJGT. Po jeho skončení sa bude nasledovať interaktívna svetelná inštalácia na múroch Zvolenského zámku.

ZHZ je najväčším slovenským divadelným open air festivalom. Tento rok sa 7. až 23. júna koná jeho 46. ročník.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru