Jednou vetou

Súd potvrdil výšku trestu riaditeľovi ZŠ v Rudňanoch, nafúkal dve promile

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Sudkyňa Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi v piatok popoludní potvrdila výšku trestu pre riaditeľa základnej školy v Rudňanoch Petra Fischera a stanovila mu zákaz viesť akékoľvek motorové vozidlo po dobu 24 mesiacov. Rozsudok však nie je právoplatný, prokurátor avizoval, že sa voči nemu odvolá. O výške trestu tak bude rozhodovať Krajský súd v Košiciach.

Chceli podplatiť starostu, teraz im hrozí väzenie až na päť rokov

Riaditeľ v septembri minulého roka nafúkal počas jazdy autom dve promile. Svoju vinu priznal a v super rýchlom konaní bol aj odsúdený. Odvolal sa však prokurátor, ktorému sa trest zdal príliš nízky. Fischer doteraz zastáva svoju funkciu a podľa poslanca NR SR Ota Žarnaya, ktorý bol aj na piatkovom pojednávaní, to nie je v súlade so zákonom.

„V podstate za ten istý prípad bol teraz odsúdený a odvolaný z funkcie riaditeľ základnej školy v Sliači. V Spišskej Novej Vsi bol riaditeľ potrestaný len tým, že dostal zákaz šoférovať na dva roky. Osobne sa mi to zdá nízky trest, pretože každý pedagogický zamestnanec vplýva na morálnu výchovu mládeže, mal by byť pre žiakov vzorom,“ skonštatoval Žarnay.

Vyzval starostu obce Rudňany a tiež radu školy, aby konali, na základe čoho sa v máji uskutočnilo aj mimoriadne zasadnutie rady školy. Tam sa prítomní členovia rady zhodli, že nie je dôvod na podanie návrhu na odvolanie riaditeľa zriaďovateľovi, keďže ten svoj priestupok riadne nahlásil. Rada tiež v stanovisku, ktoré zaslala Žarnayovi, skonštatovala, že tým, kto v prípade nekoná podľa zákona, je zriaďovateľ, teda obec.

Opitému vodičovi, ktorý nabúral v Brezne, namerali takmer tri promile

Tamojší starosta Rastislav Neuvirth argumentuje prezumpciou neviny a tým, že rozsudok ešte nie je právoplatný. „Ja ako zriaďovateľ budem postupovať v rámci zákonov a počkáme si na právoplatný rozsudok, potom sa rozhodneme. Ak bude pán riaditeľ právoplatne odsúdený, tak budeme postupovať podľa zákona a tam ani iná možnosť nie je,“ uviedol pre médiá starosta. Argumentuje tiež tým, že by sa obci zvýšili náklady na ďalšieho človeka, ktorý by riaditeľa zastupoval.

Žarnay s takýmto stanoviskom nesúhlasí a tvrdí, že akonáhle mu zamestnanec školy oznámi, že na neho bola podaná žaloba pre úmyselný trestný čin, alebo trestný čin z nedbanlivosti, je povinný postaviť takéhoto zamestnanca mimo výkon pedagogickej činnosti.

Obhajca na piatkovom pojednávaní predložil aj list, pod ktorým je podpísaných 50 zo 63 zamestnancov školy, kde vyjadrili podporu riaditeľovi. Na súd však prišli viaceré učiteľky školy, ktoré s tým nesúhlasia. Jedna z nich, Dana Kunstová pre médiá povedala, že riaditeľa by mali z funkcie odvolať, pretože aktuálna situácia zhoršuje pracovné vzťahy v škole a triešti sa kolektív.

Generálna prokuratúra žiada prísnejší trest pre Juraja H.

„Mňa osobne výška jeho trestu vôbec nezaujíma. Podstatné je, že spáchal trestný čin a zriaďovateľ musí konať v súlade so zákonom,“ skonštatovala. Potvrdila tiež, že niektoré kolegyne sa sťažovali na bossing a mobbing, oficiálne však sťažnosť nepodali. Zároveň upozornila, že sa zhoršila aj disciplína medzi žiakmi.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru