Jednou vetou

Súd rozhodol, že odsúdený Čuňo môže peňažný trest splácať

Bývalý viceprimátor Košíc a mestský šéf SDKÚ Eugen Čuňo

foto: TASR

Právoplatne odsúdený bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo môže peňažitý trest vo výške 10.000 eur splácať. Čuňo a spoluodsúdený Ladislav Pirovits požiadali koncom marca Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku o povolenie splátok.

„ŠTS 2. apríla rozhodol, že obom odsúdeným povoľuje splácanie peňažného trestu v desiatich mesačných splátkach vo výške po tisíc eur, počnúc dňom 24. apríla 2019,“ odpovedala v utorok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rozhodnutie je právoplatné.

Eugena Čuňa v korupčnej kauze odsúdili na osem mesiacov

Okrem peňažitého trestu Čuňa Najvyšší súd (NS) SR koncom januára podmienečne odsúdil na osem mesiacov.
Na rovnaké tresty ako Čuňa senát NS SR v dlhoročnej kauze definitívne odsúdil 24. januára aj dvoch ďalších spoluobžalovaných – Pirovitsa a Viktora Kašpera. Kašper peňažitý trest vo výške 10.000 eur uhradil koncom marca.

Ak by Čuňo peňažitý trest neuhradil, okrem spomínaného právoplatného trestu odňatia slobody na osem mesiacov s podmienečným odkladom na 12 mesiacov, by mu hrozil náhradný trest v trvaní pol roka.

NS SR koncom januára uznal Čuňa a spomínaných dvoch obžalovaných vinnými z nepriamej korupcie. Definitívne tak trojicu v korupčnej kauze po dlhých rokoch právoplatne odsúdil. ŠTS v Pezinku ich koncom novembra 2017 odsúdil na peňažný trest 2000 eur za trestný čin nepriamej korupcie spáchaný spolupáchateľstvom. Rozsudok však nebol právoplatný. Odvolali sa obžalovaní aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

FOTO: Košickí hasiči mali taktické cvičenie, evakuovali hotel v centre mesta

Obžaloba v tejto veci bola podaná ešte v roku 2005, teda na súdoch, prokuratúre a polícii sa ťahala približne 14 rokov. Vo veci štyrikrát neprávoplatne rozhodol ŠTS a NS SR prípad trikrát vrátil na opätovné prejednanie.
Čuňo podľa obžaloby na jeseň 2002 spolu s Kašperom a Pirovitsom požadoval od štatutára jednej spoločnosti státisícový úplatok. Firma sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov.

Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti dotácie v celkovej výške viac ako šesť miliónov eur. Podmienkou však mala byť desaťpercentná provízia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru