Jednou vetou

Svätokrížsky dom ožil veľkonočnými tradíciami

Za bránou Svätokrížskeho domu v Žiari nad Hronom to v stredu od rána žije veľkonočnými tradíciami. Jeho dvor aj miestnosti zaplnili remeselníci, ktorých práca prilákala desiatky školákov.

foto: TASR - Jana Vodnáková

Za bránou Svätokrížskeho domu v Žiari nad Hronom to v stredu od rána žije veľkonočnými tradíciami. Jeho dvor aj miestnosti zaplnili remeselníci, ktorých práca prilákala desiatky školákov. V poobedňajších hodinách tam folkloristi priblížia, ako sa kedysi v Žiari nad Hronom a v jeho okolí na Veľkonočný pondelok šibalo a oblievalo.

Prekvapenia pre kúpačov? Inšpirujte sa s nami!

„V prvom rade sme sa zamerali na tradície. Tým pádom tu máme tvorivé dielničky. Deti sa môžu naučiť hlavne veľkonočné zvyky. Chlapci môžu pliesť korbáče, potom si môžu pliesť košíčky, zdobiť medovníčky, vymaľovávať kraslice,“ povedala o podujatí Svätokrížska oblievačka Alena Galetová z mestského kultúrneho centra.

V poobedňajších hodinách spestria program podujatia vystúpenia folklórneho súboru Hronček a Hroniarik. „Potom sa Folklórny súbor Hron ukáže so šibačkou a oblievačkou, priblíži, ako sa tu kedysi šibalo,“ dodala Galetová.

Podujatie sa v týchto priestoroch koná len druhýkrát, no už teraz organizátori hovoria, že má veľký úspech. Už počas prvého ročníka prejavilo o tvorivé dielne záujem veľa školských kolektívov, domáci si zase v hojnom počte prišli zaspomínať na ľudové tradície.

Veľkonočný nákup nás vyjde drahšie ako vlani

Antónia Pulišová, ktorá deti v rámci podujatia priúčala tvorbe patchworkových kraslíc, spomína, že oblievačky boli kedysi „poriadne“. Mládenci chodili polievať s vedrami a poriadnymi korbáčmi, na ktoré im potom dievčatá dávali farebné stuhy.

Tradície dodnes dodržiava aj vo svojej rodine, pre šibačov pripravuje kraslice varené v cibuľovej šupke. Ide o starú techniku, ktorú si pamätá ešte z detstva. „Bez toho nie je Veľká noc, to u nás musí byť,“ dodala s úsmevom.

Môže vás zaujímať

V Trnave pribudne ďalší cyklochodník s dĺžkou viac ako pol kilometra