Jednou vetou

Tatranci opäť žiadali ministerstvo o ochranný odstrel medveďov, avšak neúspešne

Medveď hnedý

Foto: SITA

Tatranská samospráva dlhodobo upozorňuje na problém s medveďou populáciou. Kým v roku 2009 bolo zaznamenaných 48 stretnutí človeka s medveďom, minulý rok to bolo 959. Mesto Vysoké Tatry požiadalo ministerstvo o ochranný odstrel, ten však odmietli. Po skúsenostiach z minulých rokov samospráva navrhuje opatrenia skôr, ako dôjde k nebezpečnému stretu.

„V jeseni, keď začnú medvede schádzať bližšie k obydliam a ohrozovať život a bezpečnosť domácich, bude neskoro robiť akékoľvek opatrenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Vysoké Tatry Daniela Birková s tým, že v lete je situácia pokojná a nik ju teda nerieši. „Nehovoríme iba o odstrele, za tie roky sa mohla situácia s medveďmi žijúcimi v tesnej blízkosti ľudí aspoň zmierniť. Vo výstavbe a rozvoji sa inšpirujeme v zahraničí, možno by sme sa mohli inšpirovať aj fungujúcimi riešeniami tejto problematiky a neohrozovať tak život a zdravie domácich a návštevníkov,“ vysvetlila Birková.

Samospráva vybudovala kontajnerové staničky, elektrické oplotenie na cintorínoch a pri bytových domoch a žiada ministerstvo najmä o riešenie dlhodobej situácie. „S veľkou úctou a pokorou denne žijeme v tatranskom nádhernom prostredí, no je nemysliteľné, riešiť problémy s medveďmi bez dialógu. Znova pozývame ministra životného prostredia SR, aby navštívil naše mesto, prešiel si problémové miesta a pokúsil sa riešiť situáciu. Je dôležité riešiť situáciu skôr, než sa stane nešťastie,“ uzavrela Birková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru