Jednou vetou

Techniky starých mám. Popularizačný seminár na Orave sprostredkuje plátenníctvo a modrotlač

Výstava o modrotlači.

Foto: TASR

Popularizačný seminár s názvom Premeny tradičného textilu, ktorý sa uskutoční v stredu v Námestove, bude venovaný fenoménu tradície hornooravského plátenníctva, modrotlače a spracovania ovčej vlny. Odznejú na ňom príspevky z radov odborníkov, ktorí sa venujú textilnej tvorbe, pestovateľov ľanu, propagátorov tradičného textilu, etnografov a vedeckých pracovníkov. Podujatie sa začne o 10.00 h. vo Veľkej zasadačke Mestského úradu v Námestove.

Ako TASR informovala manažérka pre vzdelávanie a voľnočasové aktivity Oravského kultúrneho strediska (OKS) Zdenka Prílepková, so svojimi prednáškami vystúpia napríklad historik Peter Huba, etnologička Magdaléna Paríková či propagátor hornooravskej plátenníckej tradície Miroslav Hajdučík.

Prečítajte si tiež: Deti si v Poprade prídu na svoje. Oslavy ich sviatku potrvajú štyri dni

Súčasťou podujatia budú aj dve tvorivé dielne zamerané na modrotlač a plstenie vlny. „Účastníkmi seminára nebudú len žiaci a študenti, ale aj verejnosť – profesori a učitelia, študenti, ktorí sa venujú výtvarnej tvorbe, architekti, dizajnéri, nadšenci z Čičmian, ale aj regionálni obdivovatelia tradície textilu na Orave,“ dodala Prílepková.

Sprievodným podujatím budú predajné výstavy zamerané na textilné obrazy robené technikou plstenia vlny, moderné výrobky z tradičnej modrotlače či staré ľanové plátna a výrobky z tradičného, aj 100-ročného plátna. Seminár Premeny tradičného textilu organizuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Námestovo a Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru