Jednou vetou

Tepláreň Košice vám skontroluje vodu zdarma

Ilustračná foto

TASR

Bezplatnú analýzu vody ponúka verejnosti pri príležitosti Svetového dňa vody Tepláreň Košice (TEKO), a.s. Službu môže využiť každý, kto vo štvrtok (22.3.) prinesie v čase od 8.00 do 12.00 h. do skúšobného laboratória spoločnosti na Teplárenskej ulici 9 v Košiciach vodu z vlastného zdroja, resp. studne. Stačí jej doniesť 0,5 litra.

Analýzy urobia orientačným stanovením dusičnanov s výsledkom vyhovuje alebo nevyhovuje zákonnému limitu pre pitnú vodu. „Každý účastník dostane poradové číslo, na základe ktorého si bude môcť skontrolovať výsledok uverejnený na internetovej stránke www.teko.sk, a to od 28. marca 2018,“ uviedla Aneta Čapová, vedúca skúšobného laboratória TEKO.

Tepláreň Košice takúto možnosť ponúka od roku 2009. V minulom roku bezplatnú analýzu vody využili ľudia z Košíc a blízkeho okolia, pričom priniesli celkovo 400 vzoriek vody z vlastných zdrojov, resp. studní. Zákonný limit pre obsah dusičnanov v pitnej vode bol prekročený v 36 percentách doručených vzoriek.

Spoločnosť informovala, že najväčší záujem už tradične prejavujú obyvatelia zo záplavových oblastí Košíc, predovšetkým z obce Čaňa, Seňa, Geča, Vyšná Hutka a Krásna pri Hornáde. Oproti predošlým rokom vzrástlo percento nevyhovujúcich výsledkov pre obsah dusičnanov a v niektorých vzorkách bolo namerané aj prekročenie limitu pre obsah dusitanov.

Bezplatnú analýzu vody na dusičnany ponúka vo štvrtok aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a to v zákazníckych centrách závodov v čase od 8.00 do 14.00 h. Bezplatné rozbory vody zo studní s odborným poradenstvom v problematike pitnej vody bude robiť v tento deň od 8.00 do 12.00 h. aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach na pracovisku Ipeľská 1.

Môže vás zaujímať

Policajti zachraňovali ženu na Via ferrate