Jednou vetou

TMR navrhuje pri dodržaní prísnych opatrení spustenie lanoviek už v máji

Na snímke Igor Rattaj

reprofoto Facebook

Vedenie Tatry Mountain Resorts poukazuje na podobnosť s vlakovou dopravou

Za obnovenie prevádzky lanoviek s cieľom postupne vrátiť život do hôr sa vyslovil hlavný akcionár Tatry Mountain Resorts (TMR ) Igor Rattaj.

Lyžiarske strediská boli v súlade s usmernením Ústredného krízového štábu SR pre pandémiu koronavírusu uzavreté ešte pred skončením zimnej sezóny 13. marca.

FOTO: Fotograf Tono Stano. Pri nohách mu ležali svetové hviezdy!

„Viem si predstaviť, že by sme napríklad začiatkom mája obnovili dopravu na lanovkách. Prepravu hore a dole za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení. Keď sa toto dá robiť pri osobnej železničnej doprave, prečo nie aj na lanovkách,“ pýta sa Rattaj a poukazuje na podobnosť s osobnou vlakovou dopravou. „Sme v tej istej situácii ako železnice. Prepravujeme ľudí… Budeme prepravovať len ľudí na základe prepravnej licencie úplne rovnakým spôsobom ako vlaky,“ doplnil Rattaj.

Podľa hovorcu TMR Mariána Galajdu pripravila spoločnosť podrobný zoznam desiatok opatrení, ktoré by mali minimalizovať riziká prenosu nákazy v horských strediskách a vytvoriť čo najbezpečnejšie podmienky pre návštevníkov aj obslužný personál.

Lanovky sú bezpečnejšie ako vlaky a autobusy – iGOr Rattaj #3

Vlaky i autobusy chodia. A lanovky nemôžu? 🤔 Dezinfikované, s regulovaným počtom sediacich ľudí, s rúškami… Myslíte, že by to šlo? #koronakriza #lanovky #oddychvprirode #TMR

Uverejnil používateľ Igor Rattaj Pondelok 20. apríla 2020

Ako dobre poznáte Tatry? Otestujte sa v novej aplikácii

Najviac sa opatrenia pri predpokladanej obnove prevádzky prejavia vo výraznom obmedzení prepravnej kapacity jednotlivých lanoviek. „Napríklad na sedačkovej lanovke pre 2 osoby bude prepravovaný jeden klient, na štvorsedačke dvaja pri zachovaní bezpečného odstupu, v prípade 15-miestnej kabíny štyria. Preprava v pravidelne dezinfikovaných vozňoch lanových dráh by mala byť umožnená len cestujúcim s rúškom, prípadne inou alternatívou,“ priblížil Galajda s tým, že doprava bude zároveň organizovaná vytvorením jedného respektíve dvoch špeciálnych koridorov s vyznačenými rozostupmi tak, aby nedochádzalo k prípadnému zhromažďovaniu väčšieho počtu osôb.

NÁŠ TIP: Čo nové v lesoch? Fajnové veveričky a meškajúce kukučky!

Z toho istého dôvodu bude pri obežných lanových dráhach v záujme priebežného odbavenia prevádzka bez prestávok. Sprísnený kontrolný a ochranný režim je pripravený nielen pre návštevníkov, ale aj pre všetkých zamestnancov.

Detailne spracovaný zoznam sprísnených opatrení pre bezpečnú prevádzku a minimalizovanie rizík majú spracované všetky prevádzky TMR na Slovensku, v Česku, Poľsku a v Rakúsku.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru