Jednou vetou

Voda, kone, parky. Pod zámkom aj párky. Pozrite si, kam sa oplatí ísť!

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

fotokoláž hlavne.sk

Prvý júnový víkend a pre niekoho klasické objímanie s vysávačom, mopom, prachovkou, ale treba vedieť aj vypadnúť od domácich stereotypov. Najskôr počasie: teplo a dusno, ale pozor na prehánky a búrky. V sobotu a nedeľu budú denné teploty od 26 do 31 stupňov. Kam by ste radi - do parku, na dostihy, alebo v noci zámok? Nielen to sa nájde v našich víkendových tipoch. Prečítajte si, čo sa kde koná a možno si vyberiete. Najbližšie môžeme napísať o zaujímavom tipe vo vašom okolí, ak nám dáte vedieť.

Júúúj, ale je tu krásne…

…si možno poviete, ak sa vyberiete do nejakého parku alebo záhrady. Tento víkend sa totiž koná 10. ročník „Víkend otvorených parkov a záhrad„.

Ten úsmev je jasný! Viete o ktorú speváčku ide? 

Cieľom je každý rok predstaviť bežne prístupné i neprístupné, verejné i súkromné objekty zelene (záhrady, parky, historické cintoríny, aleje atď.) a informovať o ich význame nielen z pohľadu záhradno-krajinárskej tvorby ale i z hľadiska ochrany prírody a zachovania kultúrno-historického dedičstva.

S týmto sa hrali naši rodičia, možno aj vy. Spomínate si?

Čiže aktívnejšie povahy berte skladacie hrable do vrecka a možno aj niečo zveľadíte. Vyberať si môžete vo všetkých krajoch, celý zoznam nájdete tu.

Park pri hrade Budatín. foto: vopz.sk | foto: vopz.sk

Na pupkáča alebo hlavičku?

Kto má chuť si to hodiť, ale do vody samozrejme, môže vybehnúť na kúpalisko. Od 1. 6. 2018 sú napríklad otvorené tieto: Aquapark Senec,  Kúpalisko Podhájska (okr. Nové Zámky), Kúpalisko Dudinka, Kúpalisko Dolná Strehová, Štúrovo, Kúpalisko Zelená žaba – Trenčianske Teplice (niektoré z nich už otvorili aj skôr).

Leto sa začína! V Bratislave otvoria ďalšie kúpaliská

Na mnohých kúpaliskách a pri vodných plochách postupne s pribúdajúcim letným počasím prebieha aj neoficiálna súťaž „Kto má naj pneumatiku po zime“, počet súťažiacich nie je obmedzený a rovnako neplatia ani vekové limity. Dôležité je však vodu rešpektovať, je to živel. V prípade, že si len tak posedkávate s radlerom v ruke, zvážte svoje následné ponorenie do vody. (neodporúča sa vystatovať „Som v pohodéé, zvládnem plávan…žblnk…a potom dlho dlho nič“)

Kto vie urobiť takýto vodný vejár? ilustračné foto: pixabay

Noc na zámku?

Chcete spoznať Pálfiho príbeh? Ale toho grófa, nie hokejistu… V sobotu 2.júna uplynie 110 rokov od úmrtia posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku grófa Jána Františka Pálfiho a zámok pripravil nočné prehliadky.

Romantik: Pozrite sa, koho zlákalo rozkvitnuté pole

Inscenované prehliadky zámku prenesú návštevníkov do minulosti a vyrozprávajú im najzaujímavejšie časti životného príbehu grófa s citom pre umenie a krásu. Obohatené budú hudbou, tancom i premietaním obrazov na staré steny zámku. Možno ho tam aj stretnete, avšak čas jeho zjavenia sa nepodarilo do uzávierky zistiť.

Tip na relax v Bratislave? Na hrade pribudla oddychová zóna s novinkami

Isté je, že nočné prehliadky sa uskutočnia v sobotu o 19:30, 19:50, 20:10, 20:30, 20:50, 21:10 a 21:30 h. Bojazlivým povahám odporúčame príručnú lampu, alebo aj svetlo v mobile.

Ján František Pálfi (1829 – 1908), posledný šľachtický majiteľ Bojnického zámku. foto: wikipedia

To bude poriadna „konina“

Všetci, čo majú radi koňoviny, ale teraz myslíme skutočné kone, tak si v nedeľu prídu na svoje v bratislavskej Petržalke. Závodisko má na programe 40. ročník Turf-Gala. Na štartových listinách je množstvo známych a zvučných mien, ale aj niekoľko starohájskych nováčikov, keďže je ich naozaj mnoho, tu ich nevymenujeme. Ale budú tam.

Deti si v Poprade prídu na svoje. Oslavy ich sviatku potrvajú štyri dni

V areáli je pripravený sprievodný program pre deti aj dospelých, začína o 14:00 a nebude chýbať ani obľúbená súťaž o najelegantnejšiu dámu v klobúčiku, či detský klobúčik. Veď to k dostihom patrí, nie? Kreatíve sa medze nekladú, v minulosti vyhrali klobúky pripomínajúce kýbel plný muškátov či pokrčená mapa veľkomesta. Tak bŕŕŕ alebo hijó 🙂

Závodisko v bratislavskej Petržalke, ilustračné foto: facebook 

Máte zaujímavý tip na víkend z vášho okolia? Dajte nám vedieť, aby sme ostatným dali vedieť, napíšte na redakcia@hlavne.sk

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru