Jednou vetou

Trenčiansky samosprávny kraj vyčlenil financie na 11-tisíc respirátorov pre tri nemocnice

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška

Foto: TASR

Sedem zamestnancov Úradu TSK je v 14-dňovej karanténe.

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vyčlení finančné prostriedky na nákup respirátorov kategórie FFP3 pre všetky tri nemocnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Po zasadnutí rozšíreného štábu pre krízové situácie to povedal predseda TSK Jaroslav Baška. U žiadneho z 36 ľudí, ktorí boli testovaní na území kraja, sa ochorenie novým koronavírusom COVID-19 nepotvrdilo.

„Vyčleníme finančné prostriedky na nákup 11-tisíc kusov respirátorov kategórie FFP3. Päťtisíc kusov bude určených pre nemocnicu v Považskej Bystrici, rovnaké množstvo pre nemocnicu v Bojniciach a myjavská nemocnica, ktorá je najmenšia, dostane tisíc kusov respirátorov. Chcem odporučiť, aby podobný prístup zaujali aj ostatné nemocnice na území kraja, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK,“ zdôraznil Baška.

K celoplošnému zastaveniu plánovaných operácií zatiaľ kraj nepristúpil. „Hovorili sme s riaditeľmi nemocníc aj na túto tému, po dohode ponecháme rozhodnutie na jednotlivých riaditeľoch. Ak sú totiž zatvorené materské či základné školy, tak matky, ktoré tvoria základ zdravotného personálu, zostávajú s deťmi doma. Takže bude záležať na situácii v každej nemocnici, ako majú zabezpečené operačné výkony,“ uviedol predseda TSK.

Na brífingu sa zmienil aj o krízovej situácii priamo na Úrade TSK. „V súčasnosti je sedem zamestnancov doma, pretože mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu, takže sú v preventívnej 14-dňovej domácej karanténe. Tá čaká aj na jednu zamestnankyňu, ktorá je ešte momentálne v USA,“ dodal Baška.

Ako na záver pripomenul, stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja zostávajú zatvorené do konca týždňa s tým, že po rozhodnutí hlavného hygienika SR sa učitelia aj žiaci dozvedia, či budúci týždeň nastúpia do školy, alebo nie.

Môže vás zaujímať

Opitá vodička narazila do auta a tlačila ho takmer dvesto metrov