Trenčín: Keď sa nápad a chuť pracovať spoja

Trenčiansky hrad

foto: teraz.sk

Trenčianske múzeum pred rokom uzatvorilo memorandum o spolupráci s tromi župnými strednými školami. Výsledkom sú napríklad nové lavičky v amfiteátri Trenčianskeho hradu, vykosené hradné nádvorie či nové kostýmy múzea.

Vlani v marci sa´múzeum v Trenčíne dohodlo na spolupráci so Strednou umeleckou školou, Strednou odbornou školou stavbenou Emila Belluša a Strednou odbornou školou v Pruskom. Cieľom bolo zvýšiť atraktivitu a konfort návštevníkov expozícií múzea. Jeho vedenie od spolupráce so školami očakávalo pomoc nielen pri zveľaďovaní priestorov hradu, ale aj pri príprave aktivít pre návštevníkov. Na oplátku mohli študenti  svoje nápady a zručnosti realizovať priamo v praxi na jednej z najnavštevovanejších  kultúrnych pamiatok v kraji.

Trenčiansky hrad, zdroj: Trenčianske múzem v Trenčíne | Foto: TASR

Čo všetko za rok stihli?

Počas prehliadok a detských okruhov na Trenčianskom hrade si mohli návštevníci všimnúť nové kostýmy pre sprievodcov i detské pláštiky, ktoré pre Trenčianske múzeum ušili študenti SUŠ v Trenčíne. „V rámci odboru Scénická a kostýmová tvorba sme vyrobili 40 detských kostýmov a dva gotické kostýmy pre sprievodcov. Žiaci grafického dizajnu spracovali návrhy pracovných listov na Detský okruh v rámci prehliadok Trenčianskeho hradu. V súčasnosti priebežne fotíme interiér a exteriér Trenčianskeho hradu a jeho okolie počas ročných období pre potreby múzea,“ opísal spoluprácu riaditeľ SUŠ v Trenčíne Ivan Štefka.

Študenti umeleckej školy sa o svoj tvorivý potenciál podelili aj venovaním 7 obrazov, ktoré namaľovali do súťaže na počesť maliara Ladislava Medňanského. „V spolupráci chceme pokračovať aj tento rok, v pláne máme osloviť pedagógov a žiakov umeleckej školy, aby pre nás vytvorili vlajky, ktoré budú umiestnené na Trenčianskom hrade,“ priblížil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Po roku spolupráce je spokojnosť obojstranná

Za jeden rok spolupráce medzi štyrmi subjektmi sa ukázalo, že podpísané memorandum malo svoje opodstatnenie. „Spoluprácu so všetkými menovanými školami vnímame veľmi pozitívne a veríme, že budúcnosť prinesie ďalšie nové projekty, na ktorých budeme môcť participovať a spoločne sa tak podieľať na zveľaďovaní dominanty Trenčína,“ povedal riaditeľ múzea Peter Martinisko. Zo spolupráce však neprofituje len Trenčianske múzeum, ale aj študenti, pedagógovia stredných škôl, a najmä turisti a návštevníci múzea.

zdroj: tsk.sk

Môže vás zaujímať

Dobrovoľní horskí záchranári čistili časť Pienin, objavili aj sfúknutý raft