Jednou vetou

Trenčín zvýši dane a poplatky, dôvodom sú legislatívne zmeny

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Mesto Trenčín zvýši v budúcom roku dane z nehnuteľnosti o 35 %, poplatok za komunálny odpad stúpne o 10 %. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

„Príjmy mesta budú v roku 2020 nižšie o 1,1 milióna eur oproti očakávaniam schváleným v rozpočte verejnej správy v nadväznosti na novelu zákona o dani z príjmov. Tá prináša zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu z 19,2-násobku na 21-násobok sumy životného minima od 1. januára 2020,“ uviedla Ságová.

Ako dodala, mesto k zvyšovaniu daní a poplatkov muselo pristúpiť v nadväznosti na novelu zákona o dani z príjmov a ďalšie legislatívne zmeny schválené štátom, týkajúce sa údržby chodníkov, obedov zadarmo, rekreačných poukazov a podobne, a tiež zvýšené príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, cez sviatky a nočnú prácu, zvyšovanie miezd pedagogickým zamestnancom a zamestnancom v sociálnej oblasti.

Matečná: Trenčín je jedným z mála miest s komplexnou víziou rozvoja

„Vzhľadom na nárast výdavkov zvyšujeme poplatky za materské školy, školské kluby detí, centrum voľného času, umeleckú školu, zaviedli sme režijné poplatky za obedy, upravujú sa poplatky za sociálne služby. Zvýšené výdavky v súvislosti s legislatívnymi zmenami prijatými v NR SR odhadujeme v tomto roku na štyri milióny eur,“ doplnila hovorkyňa s tým, že na rok 2020 budú vzhľadom na opätovné zákonné zvyšovanie miezd ešte vyššie.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne