Trestných činov v okrese Bratislava II vlani ubudlo najviac v rámci SR

Ilustračná foto

foto: TASR

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (OR PZ) v Bratislave II dosiahlo v minulom roku jeden z najlepších výsledkov v objasňovaní kriminality vo svojej histórii, pričom v porovnaní s rokom 2016 sa celková objasnenosť zvýšila o takmer šesť percent.

Polícia v tomto bratislavskom okrese dosiahla v roku 2017 pozitívny výsledok v porovnaní s predchádzajúcim rokom aj v objasňovaní násilných trestných činov, a to o viac ako 15 percent, v majetkovej trestnej činnosti o 5,7 percenta a v ekonomických trestných činoch o 7,42 percenta.

„Ako riaditeľa ma teší trend znižovania nápadu trestnej činnosti, ktorý v roku 2017 zaznamenal pokles o 661 trestných činov, čo bolo najviac v rámci SR. Začiatok roku 2018 ukazuje, že ak sa rapídne nezhorší bezpečnostná situácia a ešte výraznejšie nepoklesnú počty policajtov, mohli by sme tento trend udržať, aj keď už nie taký výrazný. Za prvé dva mesiace roku 2018 bol každý druhý trestný čin v okrese Bratislava II objasnený,“ uviedol v utorok pre TASR riaditeľ OR PZ Bratislava II Ján Pažický.

V minulom roku bolo na území OR PZ v Bratislave II zaznamenaných 120 trestných činov drogového charakteru. Z nich bolo 82 doposiaľ objasnených, čo predstavuje objasnenosť na 68,33 percenta. Za prvé dva mesiace tohto roku polícia v okrese eviduje nápad 31 drogových trestných činov, pričom doposiaľ došlo k obvineniu v piatich prípadoch. „Nakoľko ide o čerstvé prípady, čaká sa v ostatných veciach na výsledky expertízneho skúmania (doba trvania približne dva mesiace) a následne po prijatí výsledkov skúmania bude aj v ostatných veciach rozhodnuté,“ povedal Pažický.

Toto okresné riaditeľstvo PZ je personálne poddimenzované

K 1. marcu tohto roku v okrese pôsobilo 306 príslušníkov Policajného zboru, čo je o 66 príslušníkov menej, ako je plánovaný stav. Do okresu spadajú obvodné oddelenia (OO) PZ Bratislava Ružinov východ, Bratislava Ružinov západ, Bratislava Trnávka, Bratislava Podunajské Biskupice a Bratislava Vrakuňa. Celkovo sa starajú o bezpečnosť 114.920 obyvateľov (stav k 31. decembru 2017).

„S nedostatkom príslušníkov PZ sa však borí celé Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave. Dôvodom nenaplnených tabuľkových stavov je nízky záujem uchádzačov o vstup do Policajného zboru. To môže prameniť jednak z nedostatočného finančného ohodnotenia práce policajtov – hlavne v porovnaní s platmi v hlavnom meste SR, ako aj s náročnosťou pracovnej náplne,“ dodal riaditeľ OR PZ Bratislava II.

V minulom roku na OR PZ v Bratislave II napadlo 2557 trestných činov. Z nich sa podarilo objasniť 1134. To predstavuje mieru objasnenosti 44,35 percenta. Pri násilnej trestnej činnosti bola objasnenosť 79,58 percenta.

Môže vás zaujímať

Rizikové bralo na Oravskom hrade budú sanovať, techniku musel previezť vrtuľník