Jednou vetou

Trnava patrí k prvým mestám s lúčnymi porastmi v uliciach

Mesto Trnava

foto: TASR

Vyše tisícšesťsto štvorcových metrov plôch na viacerých miestach Trnavy sa tento rok má zmeniť na kvitnúcu lúku. Samospráva už tretí rok pokračuje v snahe zaradiť sa k svetovým mestám ako napríklad Vancouver, Viedeň, Londýn, New York či Johannesburg a medzi prvými na Slovensku súčasne s bratislavskými mestskými časťami Karlova Ves a Nové Mesto aplikuje v praxi myšlienky manažmentu mestskej zelene priateľskej k opeľovačom.

Kvitnúce porasty letničiek budú tento rok na troch záhonoch na Študentskej ulici, na Tajovského ulici pri zdravotnom stredisku, na Čajkovského ulici a na okružnej križovatke Trstínskej a Cukrovej ulice. Letničky kombinované s dvojročnými rastlinami a trvalkami vysejú na Hospodárskej – Zelenom kríčku a Kamennej ceste.

Košice dostali certifikát Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019

„Zmesou semiačok kvitnúcich rastlín je už osiaty trojuholníkový záhon na Radlinského ulici v blízkosti kostola sv. Jakuba,“ informoval web mesta.

Krása rozkvitnutých lúčnych porastov je len jedným z motívov radnice na ich zakladanie. Dôležitým dôvodom je podpora biodiverzity, lebo v porastoch nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu, ktoré v nízko kosených trávnikoch neprežijú, drobné vtáctvo a najmä vymierajúce opeľovače – čmeliaky a včely, ktorým sa lepšie darí v zeleni mestských záhrad a parkov než za mestom v poľnohospodárskych monokultúrach ošetrovaných pesticídmi.

Trnava: BESSTáci priniesli zo svetovej súťaže stavania robotov bronzovú medailu

Dôkazom je aj prekvapujúce zistenie v rámci projektu Mestské včely, ktorý už niekoľko rokov realizuje a šíri po Slovensku Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, že med mestských včiel je chutnejší, čistejší a má silnejšie antibakteriálne účinky.

Významným dôvodom na zakladanie plôch s menšou frekvenciou kosenia v Trnave je fakt, že nízko kosené trávniky sa v letných horúčavách v suchej a horúcej trnavskej klíme nedokážu zregenerovať, strácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, ktorá bez úžitku odtečie do kanalizácie, prehrievajú sa a ohrievajú vzduch rovnako intenzívne ako betónové alebo asfaltové plochy.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru