Jednou vetou

Trnava: Počas Adventu v múzeu bude sprístupnený aj inak neprístupný kostol

Ilustračné foto

foto: TASR

Počas Adventu v múzeu otvorí Západoslovenské múzeum v Trnave v nedeľu 2. decembra kostol Nanebovzatia Panny Márie. Návštevníci si tak budú môcť prezrieť priestory, ktoré nie sú bežne verejnosti prezentované a prístupné sú iba výnimočne.

„Rozhodli sme sa ozvláštniť tento predvianočný čas,“ povedala vedúca prezentačného oddelenia múzea Simona Jurčová. Advent v múzeu začne o 14. hodine vianočnými dielňami, kde sa dospelí i deti budú môcť naučiť vyrábať dekorácie na stromček. O 15.30 hodine bude mať premiéru nový Trnavský detský zbor pod vedením Zuzany Bezákovej. „Komentovaná prehliadka kostola s historičkou Luciou Duchoňovou je naplánovaná na 16.30 hodinu,“ doplnila Jurčová.

Dražba nedoručiteľných zásielok tento rok v Trnave na pošte nebude

Múzejný kostol je pre Trnavčanov príťažlivý svojou nedostupnosťou. Jeho počiatky siahajú do obdobia etablovania Trnavy ako slobodného kráľovského mesta, na začiatok 13. storočia. Bol súčasťou kláštora klarisiek, ktorý neskôr slúžil ako ubytovňa pre vojenských vyslúžilcov a aj duševne chorých. Potom chátral, až sa stal sídlom múzea. K oprave kostola však doteraz nedošlo.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru