Jednou vetou

Trnava vyčlenila na karanténu bezdomovcov prázdnu vilku v centre

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru stavajú stan pred Fakultnou nemocnicou v Trnave, 18. marec 2020.

Foto: SITA/Pavol Machovič

Ak by bolo potrebné karanténne zariadenie pre bezdomovcov aktivovať, o bezpečnosť a poriadok v ňom by sa starala mestská polícia

Trnava vyčlenila na karanténu pre bezdomovcov v prípade zistenia koronavírusu Emmerovu vilu na Streleckej ulici v centre mesta. Povinnosť zriadiť takéto karanténne zariadenie pre ľudí bez domova s podozrením alebo potvrdeným testom na COVID-19 nariadila mestám nad 20-tisíc obyvateľov vláda.

Mesto Trnava už testovalo na toto ochorenie niekoľko desiatok ľudí bez domova, vírus SARS-Cov-2 nebol ani u jedného z nich zistený. Ak by bolo potrebné karanténne zariadenie pre bezdomovcov aktivovať, o bezpečnosť a poriadok v ňom by sa starala mestská polícia.

Objekt Emmerovej vily bol celé desaťročia využívaný na voľnočasové aktivity detí, naposledy ako centrum voľného času Kalokagatia. Od konca minulého roku je pre zlý technický stav prázdny. Mesto Trnava plánuje dom z 18. storočia, v ktorom v 19. storočí býval trnavský starosta Ignác Emmer, v budúcnosti zrekonštruovať a využívať na spoločenské podujatia, koncerty a výstavy

Vláda Slovenskej republiky prijala v polovici apríla plán znižovania rizika vzniku a šírenia ochorenia COVID-19 medzi ľuďmi bez domova. Jeho súčasťou je povinnosť samosprávnych krajov a miest nad 20-tisíc obyvateľov určiť karanténne zariadenia, v ktorých bude vykonávaná izolácia ľudí bez domova.

Objekt Emmerovej vily bol celé desaťročia využívaný na voľnočasové aktivity detí

Určená bola aj povinnosť zabezpečiť zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov zabezpečujúcich sociálne služby. Mesto Trnava zverejnilo oznam, že hľadá takýchto ľudí, ponúka im prácu na dohodu.

Presné údaje o počte bezdomovcov v Trnave neexistujú. Kým sociálnu službu v nocľahárni využíva asi 80 ľudí, Trnavská arcidiecézna charita eviduje 140 klientov, jej nízkoprahové centrum však až 395 klientov. Podľa Stratégie riešenia problematiky ľudí bez domova na území Trnavy môže byť v meste okolo 300 – 400 ľudí bez istej strechy nad hlavou, to však neznamená, že všetci žijú na ulici.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru