Jednou vetou

Trnavská nemocnica eviduje prvého vyliečeného pacienta s COVID-19

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru stavajú stan pred Fakultnou nemocnicou v Trnave, 18. marec 2020.

Foto: SITA/Pavol Machovič

Pacient mal ľahký priebeh ochorenia, nebola potrebná ani jeho hospitalizácia. Fakultná nemocnica v Trnave nemá momentálne žiadneho hospitalizovaného pacienta s ochorením COVID-19.

Fakultná nemocnica v Trnave eviduje prvého pacienta, ktorý sa vyliečil z ochorenia COVID-19. Pacient bol v domácej liečbe pod ambulantným dozorom. Negatívny výsledok v tomto prípade podľa prednostky infekčnej kliniky Adriany Kršákovej potvrdili dva testy.

Záleží na priebehu ochorenia

„Pacient mal, našťastie, veľmi jednoduchý priebeh ochorenia, hospitalizácia nebola potrebná,“ dodala Kršáková. Podľa primárky infekčnej kliniky Márie Soľavovej možno očakávať, že po jednoduchom priebehu sa vylieči až 80 percent pacientov. Komplikácie môžu nastať pri pacientoch s vyšším vekom, diagnózou diabetes, ochorením srdca, obličiek alebo inými zdravotnými ťažkosťami.

V Trnavskom kraji je aktuálne 43 pozitívne testovaných, nikto z nich nie je hospitalizovaný. Nemocnica nemala doteraz žiadneho pacienta s ťažkým priebehom ochorenia z rizikovej skupiny z hľadiska veku. Vedenie nemocnice napriek tomu pripravilo a spúšťa „červenú zónu“ pre pacientov s COVID-19, ale zvýši aj počet testovaných na toto ochorenie. Nemocnica bude podľa jej generálneho riaditeľa Daniela Žitňana od stredy schopná odoberať približne 50 vzoriek denne.

Testovanie z auta

Odoberať ich bude infekčná klinika na svojom pracovisku, ale pribudne aj možnosť odberu „z auta“. Pacienti sa na odbery majú hlásiť telefonicky od utorka na čísle 0905 396 163. „Zatiaľ to bude pre indikovaných pacientov, možno v budúcnosti aj pre samoplatcov bez príznakov. Ak pacient bude mať pozitívny výsledok, informovať ho o tom bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave,“ povedala Kršáková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru