Jednou vetou

Trnavský kraj zriadil pre koronavírus linku psychologickej pomoci

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Pomáhať ľuďom s problémami je pripravených 60 psychológov a ďalších odborníkov, každý deň ich bude k dispozícii šesť.

Telefonickú linku psychologickej pomoci pre ľudí, ktorí ťažko zvládajú aktuálnu situáciu s koronavírusom, zriadil Trnavský samosprávny kraj. Odborníci podľa župana Jozefa Viskupiča na čísle 033-22 11 220 pomôžu ľuďom prekonať stres zo vzniknutej situácie, budú s nimi zdieľať ich problémy a poskytnú im základné poradenstvo.

Linka bude podľa Viskupiča orientovaná na pomoc trom skupinám ľudí, prvou sú ľudia z tzv. prvej línie boja proti koronavírusu, teda lekári, zdravotníci, ale aj vodiči autobusov a ďalšie profesie. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí majú COVID-19, a treťou rodičia so školopovinnými deťmi, ktorí sú teraz doma.

K dispozícii pre všetkých

Podľa odbornej garantky projektu Jany Levickej z Univerzity sv. Cyrila a Metooda v Trnave budú odborníci reagovať aj na telefonáty ľudí, ktorí majú obavy zo straty zamestnania alebo ktorí už o zamestnanie prišli. Očakáva hlavne telefonáty od ľudí, ktorí sú osamelí a nemajú sa s kým rozprávať o svojej situácii.

Špecialisti sú pripravení

Pripravených pomáhať je 60 psychológov, špeciálnych pedagógov a ďalších odborníkov. Každý deň od 6:00 do 22:00 bude k dispozícii šesť z nich, väčšina bez nároku na odmenu. Podľa riaditeľky odboru sociálnych vecí Trnavského samosprávneho kraja Blaženy Flamíkovej ide o profesionálov, ktorí takéto poradenstvo poskytujú aj bežne počas roka v subjektoch sociálno-právnej kurately. Radiť budú aj riaditelia zariadení sociálnych služieb s adekvátnym vzdelaním a aj zamestnanci odboru sociálnych vecí župy.

Linku psychologickej pomoci po technickej stránke zabezpečila spoločnosť O2 Business Services, a. s., ktorá poskytla trnavskej župe aj 60 SIM kariet, 50 mobilných telefónov a postarala sa o fungovanie virtuálnej ústredne.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru