Jednou vetou

Detektoristovi zo zámockého parku vymeral súd ročnú podmienku

Ilustračné foto

TASR

Pre poškodzovanie a znehodnocovanie archeologického dedičstva vymeral Okresný súd v Trnave v superrýchlom konaní 47-ročnému detektoristovi P. M. podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok s rovnako dlhou skúšobnou dobou. Muža z okresu Humenné našli kriminalisti v Zámockom parku v Hlohovci, ako prehľadáva trávnaté plochy. Pri sebe nemal žiadne rozhodnutie, ktoré je potrebné na uvedenú činnosť.

Hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová  uviedla, že trestný rozkaz je právoplatný, obvinený P. M. aj prokurátor sa vzdali práva na podanie odporu proti trestnému rozkazu.

Podľa informácií Matúša Sládka z Krajského pamiatkového úradu Trnava je park v Hlohovci od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou a v zmysle pamiatkového zákona aj archeologickým náleziskom. „Uskutočnili sa tam už archeologické výskumy, keďže predchodcom súčasného kaštieľa bolo veľkomoravské hradisko,“ povedal Sládok.

Vodič so zákazom šoférovať spôsobil pod vplyvom alkoholu nehodu

Práve na tomto mieste našli kriminalisti počas kontroly areálu muža s detekčnou výbavou. „Vybral si utorok 20. novembra, keď bol daždivý deň, asi predpokladal, že v parku nebudú ľudia,“ dodal s tým, že muž bol vybavený kvalitným detekčným zariadením, aké nemajú ani profesionálni archeológovia.

Sládok uviedol, že v poslednom období sa darí vďaka osvete, medializácii a všímavosti verejnosti čoraz viac odhaľovať ľudí, ktorí sa snažia nezákonným spôsobom získať predmety, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva. „Chceme vyzvať ľudí, aby sa také zistenia nebáli nahlásiť,“ povedal Sládok.

Môže vás zaujímať

NAKA zasahuje v Seredi pre drogovú trestnú činnosť