Poslanci v Skalici schválili rozpočet na rok 2019, je krízový a reštriktívny

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MZ) v Skalici schválili v piatok (14. 12.) rozpočet na rok 2019, ktorý novozvolená primátorka nazvala krízovým a reštriktívnym.

 Rozpočet poslanci schválili väčšinou, keď proti boli iba dvaja poslanci zo 17 prítomných. „Návrh rozpočtu je krízový a reštriktívny, ale vyrovnaný. Je pripravený tak, aby to všetky naše organizácie nepocítili a pracovali bez obmedzení. Rozpočet je postavený tak, aby občania mesta mali počas roka poskytované služby na úrovni, na akú boli zvyknutí,“ uviedla k rozpočtu primátorka Skalice Anna Mierna.

Ako ďalej poznamenala primátorka, rozpočet bol tvorený v rýchlosti, keďže už deň po jej oficiálnom nástupe do funkcie musel byť zverejnený na úradnej tabuli, aby mohol byť schválený na zastupiteľstve. „V rozpočte musíme riešiť nepríjemné skutočnosti, ako sú vratky z realizovaných projektov v aktuálnej výške 43.000 eur. K tomu som ako nechcený darček dostala aj vratku za totálne pokazený projekt cyklotrasy do Zlatníckej doliny, kde mestu Skalica vymeral riadiaci orgán na vrátenie sumu vo výške 450.000 eur,“ upozornila primátorka. Ako ďalej uviedla, predpokladá, že bude mať podstatne vyššiu príjmovú časť, ako je v schválenom rozpočte.

Za zverejnenie výšky vlastnej mzdy zamestnancom od januára už nič nehrozí

Mesto si podľa schváleného rozpočtu plánuje zobrať úver 700.000 eur. „Štyri roky som sa snažil, aby úverové zaťaženie mesta kleslo o 1,7 milióna eur. Týmto tempom bude mesto za dva a pol roka tam, kde som ho prevzal. Čo sa týka rozpočtu, nie všade sa škrtalo, ako spomína primátorka. Napríklad kapitálové náklady na Dom zdravia sa zvýšili zo 135.000 na 270.000 eur. Nepodporil som rozpočet, ktorý zvyšuje úverové zaťaženie mesta,“ poznamenal k rozpočtu poslanec a bývalý primátor Ľudovít Barát.

Poslanec Žigmund Pálffy pôvodne navrhol zmenu, aby v rozpočte neboli krátené finančné prostriedky pre šport. Po rozprave však zobral návrh späť, čo zdôvodnil tým, že nevidí šancu, aby bol návrh v zastupiteľstve úspešný. Najbližšie MZ v Skalici sa uskutoční 10. januára 2019.

Môže vás zaujímať

V Skalici zvýšili daň za ubytovanie o 80 percent