Jednou vetou

Trnavská nemocnica získala tretiu medailu za liečbu cievnej mozgovej príhody

Ilustračné foto

TASR

Komplexné cerebrovaskulárne pracovisko (KCP) Fakultnej nemocnice (FN) Trnava získalo v poradí už tretiu zlatú medailu ocenenia ESO Angels. Celosvetová iniciatíva pod záštitou European Stroke Organisation oceňuje pracoviská, ktoré sa zameriavajú na liečbu cievnych mozgových príhod. Ako informoval referent FN pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič, v súčasnosti je rozšírená v 95 krajinách s viac než 3300 spolupracujúcimi nemocnicami.

Pracovisko vo FN Trnava poskytuje komplexnú špecializovanú starostlivosť pacientom s cievnou mozgovou príhodou, jeho súčasťou sú neurologické oddelenie a rádiologická klinika. Patrí medzi najväčšie v rámci Slovenska s najvyšším počtom pacientov. „Ročne ich prijme približne 900, za rok 2018 vykonalo približne 200 mechanických odstránení mozgovej krvnej zrazeniny,“ uviedol Martovič. V Trnave pritom hospitalizujú pacientov zo všetkých regiónov západného Slovenska.

Pri mozgovej príhode je, ako doplnil primár neurologického oddelenia Georgi Krastev, rozhodujúci čas začatia liečby. „V KCP dokážeme identifikovať a selektovať pacientov aj v dlhom časovom okne (24 hodín), u ktorých hyperakútna liečba dokáže zvrátiť ich nepriaznivú prognózu,“ uviedol.

Pri výstavbe haly na Donovaloch by sa mala zdvojnásobiť ochrana vôd

Cieľom cien ESO Angels Awards je uznať a oceniť tímy a osoby, ktoré sú odhodlané zvýšiť kvalitu procesov pri cievnej mozgovej príhode a vybudovať kultúru kontinuálneho monitorovania. Nemocnice môžu podľa Martoviča získať ocenenia, ak kontinuálne zaznamenávajú svoje údaje do národných a medzinárodných registrov a spĺňajú kritériá kvality ESO.

Môže vás zaujímať

NAKA zasahuje v Seredi pre drogovú trestnú činnosť