Jednou vetou

Trnavský kraj ocenil najlepšie ekologické činy roka 2018

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Rekordných 20 projektov sa prihlásilo do súťaže Ekologický čin roka 2018, ktorú vyhlásil ôsmykrát Trnavský samosprávny kraj (TTSK) so zámerom upriamiť pozornosť na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia na regionálnej úrovni.

Odborná komisia hodnotila prihlásené projekty v dvoch kategóriách – v jednej projekty predkladali občianske združenia, obce, dobrovoľníci a v druhej materské, základné a stredné školy. V prvej kategórii, ako o tom informoval Jaroslav Vacek z odboru komunikácie TTSK, bol najúspešnejší projekt občianskeho združenia (OZ) Komunita Zelenča s názvom Triedenie odpadu. Členovia združenia formou osobných rozhovorov, letákmi a informačným panelom zvýšili povedomie o separovaní odpadu v obci. Okrem toho pravidelne zbierajú odpadky, sadia stromy a osádzajú vtáčie búdky. Na druhom mieste sa umiestnil projekt Slovenského skautingu, 80. zboru Ginko Piešťany s názvom Ako na EKO a Čistím naše mesto. Tretie miesto obsadili dva projekty, Živá lúka OZ Zeleň a Smeťozbery dobrovoľníckej skupiny DOZOR HC (Dobrovoľný občasný zber odpadkov rukami Hlohovec).

V Trenčíne môžu separovať elektroodpad po celý rok

V kategórii škôl porotu najviac zaujal projekt Základnej školy (ZŠ) Andreja Radlinského v Kútoch, v rámci ktorého žiaci premenili zarastený pozemok na upravenú školskú záhradu. Okrem nových chodníkov, ohniska, vyvýšených záhonov a lavičiek pribudli aj rozhľadňa, altánok či ohrada na sliepky. Na druhom mieste sa umiestnil projekt Gymnázia Jána Hollého Trnava s názvom Zóna bez peňazí. Tretie miesto si opäť podelili dva projekty – Zeleň v materskej škole – Óvoda Šamorín a Rozmýšľajme globálne a konajme lokálne Obchodnej akadémie Veľký Meder. Na vyhodnotení vo štvrtok (6. 6.) vyhlásil predseda TTSK Jozef Viskupič Ekologický čin roka 2019.

Môže vás zaujímať

NAKA zasahuje v Seredi pre drogovú trestnú činnosť