Jednou vetou

V Múzeu holokaustu v Seredi otvorili výstavu Svedectvá preživších

Múzeum holokaustu v Seredi

TASR

Vernisáž výstavy fotografií Martina Korčoka s názvom Svedectvá preživších sa vo štvrtok (30. 5.) uskutočnila v priestoroch Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea židovskej kultúry Múzea holokaustu v Seredi. Výstava venovaná preživším holokaustu je prístupná pre verejnosť od 31. mája do 5. augusta. Informovala o tom Kristína Svrčková zo SNM.

„Výstava zachytáva osoby i miesta spojené s tragickými udalosťami druhej svetovej vojny. Približuje tých, čo prežili a podali svedectvo o dejinných udalostiach, ktoré by sa už nikdy nemali opakovať. Každý záber obsahuje citát alebo výrok, ktorý poukazuje na nezmyselnosť vojny a vraždenia. Výstava je doplnená o desiatky krátkych filmových dokumentov o ľuďoch a miestach z fotografií, na ktorých produkcii sa autor podieľal,“ uviedla Svrčková.

Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok sa zbieraniu výpovedí preživších a zachytávaniu ich spomienok na obdobie druhej svetovej vojny venuje dlhodobo. Výsledky jeho práce zobrazujú mnohé fotografie, ale aj desiatky dokumentárnych filmov. „Spomienky tých, ktorí prežili holokaust, sú pre nás všetkých dôležitým mementom. Ich osobné svedectvá, ktoré popisujú fotografie, ľudstvu pripomínajú fakt, že poznaním svojej minulosti môžeme ovplyvniť budúcnosť. Tak, aby aj ďalšie generácie pochopili, že zabudnúť je najhoršie,“ povedal Korčok.

Rakúsky prezident je znepokojený, vandali zaútočili na snímky obetí holokaustu

Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj preživší Pavel Traubner a vyzval spoločnosť, aby sa postavila na odpor neofašizmu a neonacizmu, ktoré sa šíria Európou. „Nebojím sa o seba, ani svoje deti. Nedovolím však, aby moje tri nádherné vnúčatá niekto naložil do dobytčieho vagóna,“ doplnil.

Na vernisáži sa prihovorila aj historička Katarína Hradská, ktorá v krátkosti zhrnula pozadie riešenia židovskej otázky na Slovensku s dôrazom na svedectvá tých, čo holokaust prežili.

Môže vás zaujímať

NAKA zasahuje v Seredi pre drogovú trestnú činnosť