Jednou vetou

Turisti pozor: Popoludní sa zvýši lavínová hrozba na horách

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Vo všetkých slovenských pohoriach dopoludnia prevláda malé lavínové nebezpečenstvo. Popoludní sa však v Tatrách ohrozenie zvýši na mierne, t.j. druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Tento stupeň bude prevládať hlavne na východných, juhovýchodných, južných, juhozápadných a západných svahoch. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Sneh obrovskou rýchlosťou sublimuje, ale vykazuje aj známky oťažievania, čím vzniká potenciálne nebezpečenstvo vzniku základových lavín,“ uviedol Buliak. Doplnil, že na slnkom osvietených sektoroch bude v teplotnom vrchole dňa dochádzať k vytváraniu snehových trhlín až k pádu stredne veľkých lavín samovoľne.

Ráno bolo na horách prevažne jasno, v Nízkych Tatrách s hmlou. Výrazne sa oteplilo, teploty sa pohybovali od nula stupňov Celzia do 12 stupňov. „Povrch snehovej pokrývky je rôznorodý, vo vrcholových miestach je vyfúkaný na podkladovú ľadovú vrstvu, na záveterných stranách je uložený vo vankúšoch a doskách,“ priblížil Buliak. Sneh podľa neho v priebehu dňa „kašovatie“, stráca stabilitu a nie je nosný, ale veľmi brodivý.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru