Jednou vetou

Turisti pozor: V Tatrách platí zvýšená lavínová hrozba

Ilustračná foto

Foto : Instagram

V horských oblastiach Slovenska dopoludnia platí mierna lavínová hrozba. V poludňajších a popoludňajších hodinách bude vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách prevládať zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Podľa horských záchranárov je to dôsledok prudkého oteplenia a absencie nočných mrazov.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí najmä v polohách okolo 2000 metrov nad morom, kde je stále dostatok snehu a oteplenie bude veľmi výrazné. „Vo Fatrách je nižšia výška snehovej pokrývky, preto tu počas celého dňa trvá mierne lavínové nebezpečenstvo. Aj tu sú však možné splazy a zosuvy vplyvom veľkého oteplenia snehovej pokrývky,“ upozornil Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Ráno bolo na horách jasné počasie bez zrážok. Fúkal prevažne juhozápadný vietor o sile v nárazoch viac ako 29 kilometrov za hodinu. „Po prechode frontálneho systému k nám začal prúdiť teplý vzduch, teploty dosahovali na vrcholoch hôr ráno mínus jeden stupeň Celzia, na podhorí osem stupňov,“ informoval Buliak. Dodal, že povrch snehovej pokrývky je rôznorodý, vo vrcholových miestach je vyfúkaný na podkladovú ľadovú vrstvu, v nižších polohách je vlhký až kašovitý. „V priebehu dňa očakávame výrazné sadanie snehovej pokrývky, jej premočenie v celom profile a to najmä v stredných polohách,“ uviedol.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru