Jednou vetou

FOTO: Zásah bleskom v Západných Tatrách neprežil jeden turista, ďalší dvaja sú zranení

Počasie sa zbláznilo, meteorológovia zverejnili varovanie

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Jeden z turistov, ktorých vo štvrtok v Západných Tatrách zasiahol blesk, neprežil. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko.

Aktualizované 20:04

FOTO: Odteraz bezpečnejšia Bratislava. Nová stanica polície už funguje

Informáciu poskytol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. „Zranené osoby momentálne transportujú do nemocníc, resp. jedna už je v nemocnici,“ doplnil Janiga.

Podľa aktuálnych informácií z oficiálnej webovej stránky horských záchranárov najskôr požiadala o pomoc česká turiska, ktorá bola s kolegom na vrchole Baníkova. „Oboch ich zasiahol blesk, pričom žena utrpela poranenie dolnej končatiny a kolegu zhodila tlaková vlna do Baníkovského kotla,“ uvádza HZS.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá smerovala do Žiarskej doliny.

Pri pacientke pomocou navijaka vysadili horského záchranára, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pacientovi v Baníkovskom kotli už lekár VZZS nedokázal pomôcť. „Pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,“ doplnili horskí záchranári.

FOTO: Nemocnica hrôzy! Takto to vyzerá legendárna pôrodnica na Zochovej dnes

Pacientku následne letecky transportovali do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

Počas prvej záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tam blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a paralyzovaný.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice.

Horskí záchranári momentálne pozemne transportujú telesné pozostatky nebohého turistu do Žiarskej doliny. Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.

Tragické následky po bleskovej aktivite v Západných Tatrách…😔Leteckí záchranári z Popradu boli dnes popoludní…

Uverejnil používateľ Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE Štvrtok 22. augusta 2019

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne