Jednou vetou

Unesie Zem naše kroky? Odpoveď sa dozviete na výstave v Banskej Bystrici

Ilustračný obrázok: amazon.com
Koľko ľudí sa zmestí na planétu Zem? Čo sa stane, ak všetci ľudia na našej planéte budú mať rovnaké požiadavky na životnú úroveň, ako rýchlo vyčerpáme prírodné zdroje na planéte?

Návštevníci Stredoslovenského múzea môžu od 8. apríla navštíviť v Tihányiovskom kaštieli výstavu združenia TIMUR – Tímovej iniciatívy pre miestny udržateľný rozvoj s názvom UNESIE ZEM NAŠE KROKY? doplnenú o EkoMerač, ktorý na výstavu zapožičala Slovenská agentúra životného prostredia ( SAŽP ).

Deň Zeme si aj tento rok pripomenieme 22. apríla

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko ľudí sa zmestí na planétu Zem? Deň Zeme je ideálna príležitosť na to, aby sa ľudstvo zamyslelo nad svojím životným štýlom a jeho vplyvom na planétu. Podľa najnovších výpočtov renomovaných vedcov je ekologická stopa obyvateľov planéty 18,1 miliardy gha, pričom celková biokapacita je len 12,1 miliardy gha. Neznamená to, že sa fyzicky na planétu Zem ľudia nezmestia, poukazuje to skôr na to, aký náročný je náš súčasný životný štýl pre našu planétu. To, či unesie Zem naše kroky aj o desať alebo sto rokov, závisí od každého jedného z nás.

Malé riešenia na veľké problémy

Vedeli ste, že ten, kto sa do školy či práce denne vozí autom zaťažuje našu planétu približne 5 až 6 krát viac, než človek využívajúci služby mestskej hromadnej dopravy? Najúspornejší spôsob dopravy je aj naďalej chôdza alebo jazda bicyklom, ktoré majú takmer nulovú ekologickú stopu. Pokiaľ vám to vzdialenosť od miesta bydliska do práce, či školy nedovoľuje, svoju ekologickú stopu môžete znížiť aj tak, že ponúknete odvoz aj ďalším osobám.
Aj toto je jedno z riešení, ktorým môžeme prispieť k záchrane našej planéty. Ďalšie malé riešenia na veľké ekologické problémy nájdu návštevníci výstavy práve v Tihányiovskom kaštieli.

Zóna bez peňazí – výnimočný projekt, ktorý dáva nepotrebným veciam druhú šancu

„Ekologickú výstavu UNESIE ZEM NAŠE KROKY ? otvoríme netradične – v nedeľu 8.4. 2018, a to obľúbeným podujatím Zóna bez peňazí“, pozýva do Tihányiovského kaštieľa riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň dodáva, že v čase od 9-tej do 12-tej a od 13-tej až do 17-tej hodiny môžu návštevníci Stredoslovenského múzea vidieť najnovšiu prírodovednú výstavu. Zároveň môžu znížiť svoju ekologickú stopu na planéte Zem tým, že dajú druhú šancu nepotrebným veciam, ktoré však môžu pomôcť niekomu ďalšiemu. Filozofia Zóny bez peňazí však nie je len o vyprázdňovaní skríň. Organizátori sa touto aktivitou snažia vdýchnuť starým veciam nový život, napríklad aj recykláciou starej vlny. Svoje pestrofarebné výrobky predstaví a do umenia háčkovania dospelých, ale najmä deti, zasvätí Števka Ort-Šnepová – vzácny hosť nedeľných tvorivých dielní.

Vstupenka na výstavu oprávňuje návštevníka aj na vstup do zóny bez peňazí. V tento deň si so sebou domov môže odniesť veci, ktoré sa mu zídu, prípadne na oplátku doniesť zachovalé veci, ktoré si nájdu svoje miesto v domácnostiach ďalších účastníkov tohto charitatívneho projektu.

Získať ucelený obraz o ľudskej ekologickej stope a dozvedieť sa jednoduché nápady na riešenie aj týchto aktuálnych problémov môžu návštevníci až do 23. mája 2018 v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.

zdroj: SNM Banská Bystrica

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru