Jednou vetou

Univerzita sv. Cyrila a Metoda má novú fakultu v Piešťanoch

Piešťany, ilustračné

foto: Facebook Mesto Piešťany

Fakulta zdravotníctva UCM má akreditované študijné odbory fyzioterapia a rádiologická technika

Piatou fakultou Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) je Fakulta zdravotníckych vied, ktorá má svoje sídlo v Piešťanoch. Podľa rektora univerzity Romana Boču vzniká transformáciou terajšieho Inštitútu fyzioterapie, balneoterapie a liečebnej rehabilitácie UCM, ktorý v Piešťanoch pôsobí už pätnásť rokov. Informoval o tom na tlačovej konferencii v Piešťanoch.

Inštitút má v súčasnosti podľa Boču 762 študentov, nová fakulta by ich mala mať v krátkom čase asi tisíc. Fakulta má podľa jej dekana Juraja Štofka akreditované študijné odbory fyzioterapia a rádiologická technika. V budúcnosti plánuje rozšíriť ponuku vzdelávania aj o študijný odbor nutričná terapia.

„Niet pochybností o tom, že absolventi nájdu uplatnenie v praxi, pretože fyzioterapia je veľmi potrebná,“ povedal rektor Roman Boča. Fakulta zdravotníckych vied podľa neho vznikla vďaka spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, ktorý pre ňu poskytol priestory bývalej Strednej odbornej školy elektrotechnickej v centre Piešťan. Univerzita sv. Cyrila a Metoda si budovu prenajme na 20 rokov a okrem platenia nájomného sa zaviaže do nej investovať 240-tisíc eur. „Na začiatku volebného obdobia sme sa rozhodli pozastaviť predaj prebytočného majetku. Prebytočným budovám sme sa rozhodli hľadať nové verejné funkcie. Tak je to aj v tomto prípade, ale aj v ďalšom prípade z Piešťan, kde vzniká kultúrno-kreatívne centrum Arta,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Predchádzajúce vedenie krajskej samosprávy preferovalo predaj prebytočného majetku.

Primátor Piešťan Peter Jančovič očakáva od zriadenia Fakulty zdravotníckych vied UCM viac mladých ľudí v meste a intenzívnejší spoločenský život. Vyjadril radosť zo vzniku fakulty v kúpeľnom meste a z toho, že nevyužívaná budova v blízkosti mestského úradu bude opäť slúžiť na vzdelávanie.

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vznikla v roku 1997, momentálne poskytuje vzdelávanie na Filozofickej fakulte, Fakulte masmediálnej komunikácie, Fakulte prírodných vied, Fakulta sociálnych vied a v Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru