Jednou vetou

Ústavný súd ponúka sprievodcovskú potulku po jeho priestoroch

Ústavný súd SR

foto: TASR

Navštíviť priestory, v ktorých pracujú ústavní sudcovia, môžu záujemcovia v Košiciach počas štvrtkového Túlania sa po Ústavnom súde (ÚS) SR. Výklad im poskytne známy košický sprievodca Milan Kolcun.

Návštevníci sa tak výnimočne dostanú aj do priestorov, ktoré sú pre verejnosť bežne neprístupné. Prezrú si pojednávaciu miestnosť pre verejné zasadnutia pléna a senátov ÚS, „Sieň nezávislosti“, kde sa konajú neverejné zasadnutia pléna, či kancelárie sudcov.

Niektorým stranám klepnú po prstoch, či skôr po názve

V rámci programu si môžu vyskúšať sudcovský talár, pozrieť si insígnie predsedníčky ÚS či pokochať sa dielami slávnych umelcov, ktoré sú v tejto inštitúcii umiestnené. Uvidia aj objekt, kde ústavní sudcovia bývajú.

„Navštíviť ústavný súd je zaujímavé pre Košičanov i Nekošičanov, a tak si ceníme možnosť dostať sa za jeho múry. Ústavný súd je zaujímavý tým, že je top inštitúciou – jedinou svojho druhu na Slovensku – a sídli v architektonickom komplexe s vlastnou históriou. Teším sa na jeho prehliadku i pre to, že som tam istý čas pracoval ako tlmočník a prekladateľ,“ priblížil Kolcun.

Prezident vymenoval nových vysokoškolských profesorov

Prehliadky sa začínajú pred budovou ÚS na Hlavnej 110 v Košiciach v časoch o 11.00, 14.00 a 17.00 h. „Po minuloročnom úspechu sprievodcovskej potulky sme sa rozhodli, že v spolupráci s Milanom Kolcunom ukážeme ústavný súd záujemcom zvnútra aj tento rok,“ uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.
O týždeň neskôr, vo štvrtok 27. septembra, organizuje ÚS pre verejnosť deň otvorených dverí.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne