Ústavný súd zamietol sťažnosť Vohara na voľby poslancov zastupiteľstva PSK

Ivetta Macejková, predsedníčka Ústavného súdu

Foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu zamietol sťažnosť na nezákonnosť novembrových volieb poslancov zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja vo volebnom obvode Snina, ktorú podal neúspešný kandidát Michal Vohar (Smer-SD). Plénum ÚS pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej o tom rozhodlo na neverejnom zasadnutí. V tlačovej správe o tom informoval ÚS SR.

Vo volebnom obvode č. 9 v Prešovskom kraji skončil Vohar s 2090 hlasmi ako prvý nezvolený kandidát. Medzi ním a zvoleným poslancom Jánom Holinkom (SNS) bol rozdiel 69 hlasov.

V sťažnosti Vohar namietal, že v obci Stakčínska Roztoka mal získať 24 hlasov, v zápisnici z tohto volebného okrsku však mal uvedenú nulu. Taktiež v obci Ruská Volová mal získať 10 hlasov, opäť mal však v zápisnici nulový počet. Pri ich započítaní by rozdiel medzi ním a zvoleným kandidátom bol len 35 hlasov. Sťažovateľ pritom uviedol, že k pochybeniu mohlo dôjsť aj v ďalších 45 okrskoch. Domáhal sa tak zrušenia výsledku volieb s argumentom o ich nezákonnosti.

Dôvody stredajšieho rozhodnutia ÚS by mali byť v písomnej podobe známe neskôr. Z celkovo šiestich volebných sťažností na novembrové krajské voľby ÚS štyri už pred tým odmietol pre nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí alebo pre zjavnú neopodstatnenosť. Nerozhodnutou ostáva stále sťažnosť, ktorú podal neúspešný kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Richard Raši (Smer-SD).

Môže vás zaujímať

Most v Strážskom bude potrebovať takmer kompletnú rekonštrukciu