Jednou vetou

Útulok v Bernátovciach zbiera zemiaky, pomohli aj študenti

Študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach pomáhajú pri zbere zemiakov pre bezdomovcov v obci Bernátovce pri Košiciach.

Foto: TASR

Útulok pre ľudí bez domova v Bernátovciach pri Košiciach zbiera úrodu, tentoraz zemiaky zasadené na jednom hektári. Pomôcť prišlo aj 30 študentov zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, ktorí nazbierali spolu asi tonu zemiakov. So zberom sa ešte bude pokračovať. Povedala Marta Tóthová z neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život.

„Keďže je nás viac ako 300 a hladných krkov je veľmi veľa, obávali sme sa zberu, ale dnes ráno som mohla s radosťou očakávať študentov na pomoc ľudom v núdzi,“ povedala s tým, že úroda zemiakov je kvalitná.

Program BookPark v Kulturparku bude venovaný detským knihám a čítaniu

Podľa jej slov sa zariadeniu podarilo vypestovať bio zemiaky, keďže nepoužili žiaden chemický postrek. „Na tomto pozemku neboli zemiaky asi 30 rokov, čiže pôda nebola zamorená mandelinkou, teda pásavkou zemiakovou. Ani v okolí približne dvoch kilometrov žiadne zemiaky nie sú zasadené. Sú vypestované na takej báze, ako kedysi pestovali naši predkovia – na maštaľnom hnoji,“ spresnila Tóthová.

V Perínskych rybníkoch preventívne okysličovali vodu, zvýšilo to náklady na chov

Zemiaky spotrebujú ľudia v útulku, tam chované zvieratá a poputujú aj rôznym organizáciám s podobným charitatívnym zameraním. „Budeme ich ponúkať aj drobným odberateľom. Z toho si postupne sporíme na vlastný traktor, ktorý už potrebujeme,“ spresnila.

Tóthová dodala, že so zberom plánujú pokračovať na budúci týždeň. „Verím, že opäť prídu pomôcť študenti zo škôl,“ uzavrela.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Pozrite sa, ako vyzerajú práce na novom bratislavskom obchvate