Jednou vetou

V 12 obciach Nitrianskeho kraja nezmenili starostu takmer 30 rokov

Ilustračné foto

foto: TASR

Obec Nesvady v okrese Komárno má po takmer 40 rokoch nového starostu. Stal sa ním nezávislý kandidát Zoltán Molnár, ktorý v novom volebnom období vystrieda vo funkcii starostu Jozefa Harisa. Pravdepodobne služobne najstarší starosta na Slovensku, ktorý stál na čele obce nepretržite od roku 1980, už v sobotňajších komunálnych voľbách nekandidoval.

Starosta Nesvád nebol jediným dlhoročným starostom v obciach Nitrianskeho samosprávneho kraja. V 12 obciach dali voliči aj v tohtoročných komunálnych voľbách dôveru starostom, ktorí vedú obec nepretržite od prvých slobodných volieb v roku 1990. Najviac ich je v okrese Levice. Na čele obce Dolný Pial pevne stojí Róbert Potocký (Most-Híd, Smer-SD), Hontianske Trsťany vedie Jozef Gálus (SNS), Tekovské Lužany aj v ďalších rokoch povedie Marián Kotora (Smer-SD, SMK-MKP). V kresle starostu Tekovského Hrádku zostáva Vojtech Ožvold (nezávislý) a starostom Pastoviec bude naďalej Oto Meszáros (Most-Híd).

Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv

K nim je možné priradiť aj starostu Malých Kozmáloviec Ladislava Pischa (Smer-SD, Most-Híd, SNS), ktorý je prvým mužom obce od roku 1995. „Dovtedy sme boli súčasťou Tlmáč, prvýkrát sme si volili starostu v doplňujúcich voľbách v roku 1995. Odvtedy som jediným starostom v Malých Kozmálovciach,“ skonštatoval. Rovnaká situácia nastala aj v obci Hrkovce, ktoré získali samostatnosť oddelením sa od mesta Šahy v apríli 1998. Prvým a doteraz jediným starostom Hrkoviec je Gejza Nagy (SMK-MKP).

V okrese Topoľčany vykonávajú funkciu starostu nepretržite 28 rokov Ľubomír Varga (Smer-SD) v obci Belince a František Košecký (nezávislý) v Dvoranoch nad Nitrou. V Čifároch v okrese Nitra bude stáť na čele obce ôsme volebné obdobie Július Czapala (nezávislý), v Machulinciach v okrese Zlaté Moravce Bohumil Bielik (nezávislý).

Starosta Štrby je rekordérom, vo funkcii bude desiate volebné obdobie

Medzi dlhoročných a zatiaľ jediných starostov sa zaradila aj žena, starostka Klížskej Nemej v okrese Komárno Rozália Szalay (SMK-MKP). V okrese Nové Zámky zostane v obci Bešeňov aj v nasledujúcich štyroch rokoch doteraz jediným starostom Gabriel Timoranský (nezávislý) a v obci Čechy Jozef Baranovič (Smer-SD). Ten vyhral v roku 1990 komunálne voľby ako Jozef Baranyovits, v nasledujúcich voľbách už uspel so zmeneným priezviskom Baranovič.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru